Dnes:1°C

Zítra:4°C

Pátek 27.11. Xenie
Menu

Tomáš Konečný Sbírat nepořádek během procházky a pomoct přírodě může každý

Sbírat nepořádek během procházky a pomoct přírodě může každý
Sběr nepořádku v centru Olomouce, jaro letošního roku

foto: Archiv Tomáše Konečného

14. 11. 2020 - 12:00

Nepořádek v přírodě vadí čím dál více lidem. Školáci už roky v rámci Dne země chodí do přírody s rukavicemi a odpadkovými pytli, aby kus přírody uklidili. Zároveň se objevily i další skupiny a akce, během kterých se sejde parta lidí, která se vydá uklidit kus lesa, parku, okolí řeky. Akce jako Ukliďme Česko už jsou dnes rozšířené po celé republice a konají se i několikrát ročně. Jedním z těch, kdo se do úklidu svého okolí aktivně zapojuje, je Tomáš Konečný, který v Olomouci na sociálních sítích založil skupinu Čistá Olomouc!.

„Jsme dobrovolná iniciativa, nemáme žádný oficiální statut. Spustil jsem to já a s některými lidmi z té skupiny jsme byli uklízet, občas tam něco sdílíme, vím, že jsou i další lidi, kteří úklid nepořádku v ulicích a na dalších prostranstvích Olomouce podporují. Postupně jsem zjistil, že mám i kontakty na další lidi, z Olomouce i dalších měst, u kterých vím, že to dělají,“ prozradil Večerníku Konečný.

Skupina se neustále rozrůstá. A úklidy, které se zde domlouvají a následně realizují v olomoucké přírodě, nezastavila ani pandemie koronaviru.

„Nedávno proběhla akce v Poděbradech, uklízeli jsme ale i parky, kolem řeky v rámci akce Ukliďme Česko. Vlastně mě tyto velké akce jednoho dne posunuly k tomu, abych se ozval Tomášovi Matonohovi. S ním jsme zatím nic dohromady neorganizovali, jedeme na vlastní pěst, ale oba už máme organizaci pár uklízecích akcí za sebou,“ uvedl Tomáš Konečný, zakladatel skupiny Čistá Olomouc!.

Sám říká, že velké akce typu Ukliďme Česko zatím neorganizoval. Je podle něj důležité, že člověk může sám posbírat nepořádek i během klasické procházky.

„Já jsem zatím velké akce neorganizoval, dělám spíš menší akce pro dva až pět lidí. Razím pravidlo, že se dá chodit průběžně a nemusí se chodit jen dvakrát ročně na velkou akci. Každý sám za sebe může při procházce sbírat odpadky. Může jít se psem, přítelkyní, přáteli a uklidit třeba kus místa, které má rád. Jde o taková místa, která neuklízí technické služby,“ vypočítává Konečný, při čem všem a s kým vším se dá sbírat nepořádek.

„Tím, že to dělám ve svém volném čase, nic mi to nevynáší, tak jsem rád za každého nového člověka, který se přidá, za každý ohlas, který dostaneme. A dává mi to i dobrý pocit, když vidím, kolik odpadu jsem například z lesa odnesl,“ prohlašuje pozitivně naladěný.

„Děláme to z dobré vůle a dobrého úmyslu,“ uzavírá.

Další články