Zde může být vaše reklama.

Stádo kozorožců ze Svatého Kopečku doplnili dva statní samci

Stádo kozorožců ze Svatého Kopečku doplnili dva statní samci

foto: ZOO Olomouc

22. 11. 2021 - 08:16

Během svátečního týdne přicestovali do olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku dva nadějní samci kozorožce kavkazského. Olomoucká zoo v jejich chovu patří mezi odborníky, což je v době, kdy jich na svobodě žije už jen něco kolem tří tisíc, velká výsada.

„Oba přijeli ze Zoo Bojnice, transport proběhl bez komplikací, dnes jsou již začleněni do stáda a doufáme, že se jim u nás bude líbit,“ prozradila zooložka Jitka Vokurková.

Jak probíhá chov kozorožců v olomoucké zoo?

Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. Dosud se zde podařilo odrodit 156 mláďat. „Zoo Olomouc patří momentálně mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V roce 1996 na konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií pozn. red.) byla pověřena vedením jejich plemenné knihy. Vedoucí plemenné knihy eviduje chov tohoto druhu v rámci Evropy, úzce spolupracuje se všemi chovateli, sleduje genetickou variabilitu chovu, dává doporučení k přesunům zvířat, vyhledává nové chovatele, pravidelně vydává plemennou knihu a na výročním zasedání EAZA prezentuje chov tohoto druhu,“ uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská. Od konce roku 2020 Zoo Olomouc vede chovný program pro tento druh v rámci EAZA

Zajímavosti o kozorožcích

Jde o endemitický druh zvířete, který žije pouze na Kavkaze. V současné době se jejich stavy v přírodě potýkají s následky nelegálního lovu a jejich počet se odhaduje na zhruba tři tisíce jedinců. Za jejich úbytek tak může člověk, který je loví hlavně jako trofejní samce. Jejich rohy totiž dosahují délky až přes jeden metr. Problémem je pro ně také nárůst chovu domácích zvířat.

„Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami,“ dodala Gronská.

Další články