Dnes:12°C

Zítra:12°C

Středa 28.10. Den vzniku samostatného československého státu(1918)
Menu

Kosman zakrslý V olomoucké zoo se narodilo mládě nejmenší opice na světě

V olomoucké zoo se narodilo mládě nejmenší opice na světě
Kosman zakrslý, nejmenší opice na světě

foto: ZOO Olomouc

06. 10. 2020 - 12:00

V rodinách drápkatých opic nastalo živo, a to doslova. Na svět přišla hned 2 mláďata. Slaví se u kosmanů zakrslých. „A jelikož matky své potomky pouze kojí a veškerou péči o ně přebírají zbylí členové rodiny, chůvami se to kolem nich jen hemží,“ dodává zoolog Jitka Vokurková. Kosmani zakrslí se narodili 11. 8. 2020.

Chov v ZOO Olomouc

Olomoucká zahrada chová kosmany od roku 1994. "Chov započali kosmani bělovousí a díky nim jsme dlouhodobě vděční za označení „nejúspěšnější chovatel tohoto druhu v rámci UCSZOO“ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad). Kosmani zakrslí v olomoucké zoo porodili postupně 125 potomků," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Obecné informace

Kosmani náleží k drápkatým opicím, obývají jihoamerické deštné lesy, jimž životní prostředí mizí před očima. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 400 g, dožívají se cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 m, vizuálně u nich nejsou rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Jedná se o nejmenší primáty světa. Dospělci váží 100 gramů a narozená mláďata cca 5-7 gramů. Stávají se častým terčem dravců a hadů.

Zajímavosti

Kosmani zakrslí jsou nejmenší žijící opicí na světě s pro ně typickou dlouhou a jemnou srstí šedorezavé barvy. Nejoblíbenější druh potravy představuje pro kosmany stromová pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací. Typická rodina kosmanů se skládá ze samice, samce a mláďat různého věku. Mláďata po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci. Kosmaní novorozenec je však pořádný cvalík. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, váží zhruba polovinu toho, co otec.

Další články