Dnes:25°C

Zítra:31°C

Neděle 14.8. Alan
Menu

V olomoucké zoo uhynula samice žraloka černoploutvého

V olomoucké zoo uhynula samice žraloka černoploutvého
Samice žraloka černoploutvého ve svém akváriu.

foto: Zoo Olomouc

14. 01. 2022 - 14:40

Ještě v léte loňského roku k sobě samice žraloka černoploutvého, která v olomoucké zoologické zahradě plavala od roku 1998, dostala dva samce, kteří přicestovali ze zahrad v Hodoníně a Brně, nejnovější zpráva od akvárií je ale smutná. Zahrada se s ní dnes musela rozloučit. Ošetřovatel ji v ránních hodinách našel uhynulou na dně mořského akvária.

„Jednalo se o samici žraloka černoploutvého, která se dožila úctyhodných 24 let věku, z toho v zahradě plavala od roku 1998. Byla tady tedy od počátků jako zakládající členka skupiny. Do poslední chvíle se těšila dobré kondici úměrné věku, ještě včera žrala a plavala. Patřila k pěti nejstarším žralokům v Evropě. Jelikož je se zoo spjatá neodmyslitelně, zůstane u nás i nadále. Po preparaci se s ní v rámci edukace budou moci návštěvníci setkat opětně,“ uvádí Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií.

Jak probíhá chov žraloka černoploutvého v Zoo Olomouc?

Olomoucká zoo se zabývá chovem těchto paryb od roku 1999. V tomto roce jsme přivezli 3 jedince, mláďata, která za půl roku vyrostla z původních 30 cm na 60 cm. Jedna z původních samic je v zoo dodnes.

Historie akvaristiky v olomoucké zoologické zahradě

"Akvaristika má v Zoo Olomouc velmi dlouhou tradici. První akvarijní expozice vznikla již koncem roku 1962 v pavilonu opic. Po přestavbě pavilonu šelem koncem osmdesátých let se v něm vybudovalo 6 akvárií o celkovém objemu 11 000 litrů vody a akvarijní expozice se přesunula sem. Později přibyla další nádrž o objemu 7000 l. Od poloviny 90. let docházelo k postupné přeměně sladkovodních akvárií na mořská," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

V roce 1999 se návštěvníci obdivovali prvnímu obřímu mořskému akváriu o objemu 17 000 litrů, v němž se proháněli právě žraloci černoploutví. V roce 2003 byla do provozu uvedena největší mořská nádrž o objemu přes 40 000 litrů vody, do níž byli přemístěni dva z těchto žraloků. V roce 2005 zatraktivnilo prostory vstupu do zoologické zahrady mořské akvárium, a tím bylo rozšiřování akvarijní expozice prozatím ukončeno.

Další články