Zde může být vaše reklama.

Kosman zakrslý V Zoo Olomouc se narodila dvojčata nejmenších opic na světě

V Zoo Olomouc se narodila dvojčata nejmenších opic na světě
Kosmani zakrslí v olomoucké zoo

foto: Zoo Olomouc

05. 02. 2021 - 12:38

Když se řekne kosman zakrslý, je jasné, že jde o pěkně malého tvorečka. Dokonce jde o nejmenší opici na světě. Chová je také Zoo Olomouc, kde se začátkem roku narodila dokonce dvojčata těchto přimátů.

„Daří se jim výborně, ale prozatím nám mláďata téměř neukazují. Pořídit jejich snímky tak bylo dílem velkého štěstí,“ dodává zoolog Ing. Jitka Vokurková. Kosmani zakrslí se narodili 30. 1. 2021.

Olomoucká zoologická zahrada se chovu kosmanů zakrslých věnuje od roku 2000, za dvacet let se narodilo už 127 opic.

Jak vypadá kosman zakrslý?

Jedná se o zástupce drápkatých opic, kteří obývají jihoamerické deštné lesy, jejich životní prostředí tak ubývá před očima. Jejich nehty jsou přeměněnné na drápky, kvůli jejich malému vzrůstu se jim přezdívá marmosetky, což je z francouzštiny a znamená to trpaslík.

"Dospělci kosmanů zakrslých váží 100 gramů a narozená mláďata okolo 5 až 7 gramů. Dožívají se zhruba 10 až 15 let, skáčou do vzdálenosti 5 metrů, vizuálně u nich nejsou rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Stávají se častým terčem dravců a hadů," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Pár zajímavostí o kosmanech zakrslých

Kosmani zakrslí jsou nejmenším primátem vyšší třídy na světě. Mají typickou dlouhou a jednou srst žlutohnědé barvy a ocas lemovaný černými kroužky. Velm rádi se živí stromovou pryskyřicí.

Aby se k ní dostali, musí se snažit.

"Chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací," uvedla mluvčí zahrady.

Pokud jde o typickou skladbu kosmaní rodiny, je v ní samice, samec a mláďata. Ta po porodu nosí na svých bedrech otec, ale také sourozenci. V rámci dorůstání kosmani pořádně přiberou, těsně předtím, než z otce slezou, váží už polovinu jeho váhy. V přírodě jde o velmi ohrožený druh, doplácí na kácení deštných lesů i odchyt pro lov, kdy následně slouží jako domácí mazlíček.

Další články