Dnes:20°C

Zítra:21°C

Úterý 22.10. Sabina
Menu

Nemocniční teambuilding Zaměstnanci rehabilitačního oddělení společně darovali krev

Zaměstnanci rehabilitačního oddělení společně darovali krev

foto: FNOL

21. 09. 2019 - 12:00

Úplně první skupinový odběr zaměstnanců některého z pracovišť Fakultní nemocnice Olomouc zaznamenali ve čtvrtek 19. září na tamním Transfuzním oddělení. K odběru přišlo čtrnáct fyzioterapeutů Oddělení rehabilitace. Přestože k samotnému odběru krve pustili lékaři jen část z nich, nijak to nenarušilo pospolitou pozitivní atmosféru a téměř teambuildingový charakter akce.

„S Transfuzním oddělením vlastně sousedíme, protože v suterénu stejné budovy je naše ambulance. Takže každý den chodíme kolem dárců do práce a pohled na ně je pro nás němou výčitkou, protože ačkoliv jsme zaměstnanci nemocnice a víme, že krev hraje při záchraně lidských životů naprosto zásadní roli, darovat krev jsme ještě nebyli. A protože jsme dobrá parta a společně jde všechno líp, řekli jsme si, že jdeme do toho,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeut Oddělení rehabilitace FN Olomouc Jiří Stacho. Se svým plánem se svěřil kolegům a nakonec se
k němu připojila zhruba polovina týmu fyzioterapeutů. Darovat krev chtělo bezmála dvacet členů týmu. Jenže někteří museli být vyřazeni, neboť nedávno navštívili Slovensko a kvůli výskytu západonilské horečky jsou nuceni dodržet povinnou ochrannou lhůtu. „Nakonec nás přišlo čtrnáct a z toho jen dvě kolegyně už dříve krev darovaly. Zbytek jsme prvodárci,“ konstatuje Jiří Stacho.

Ovšem některé z těchto čtrnácti statečných z různých důvodů nepustila dál lékařská prohlídka na Transfuzním oddělení. „Ceníme si ale už toho, že k nám přišli. Když to nevyšlo dnes, vyjde to příště,“ říká vrchní sestra Transfuzního oddělení Michaela Fedorco. Přísným sítem k samotnému odběru prošlo deset žen a mužů. „Přesto jsme moc rádi, že se rehabilitace ke skupinovému odběru odhodlala. Byli vůbec prvním oddělením, které jsme takto mohli přivítat. Zaměstnanci nemocnice jsou častými dárci, ale chodí jednotlivě nebo v malých skupinkách. A samozřejmě bychom byli nadšení, kdyby se pro skupinový odběr dali dohromady i na jiných klinikách a odděleních,“ přeje si Michaela Fedorco.

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články