Zde může být vaše reklama.

Žirafy v olomoucké zoo mají nový přírůstek, malou Sarifu

Žirafy v olomoucké zoo mají nový přírůstek, malou Sarifu

foto: Lukáš Blokša

05. 05. 2020 - 15:15

Šestadvacátého dubna byli zaměstnanci olomoucké zoologické zahrady svědky malého zázraku. Žirafa Samantha si totiž i přes svůj vysoký věk troufla k porodu dalšího potomka. A protože si žirafy, jak je všeobecně známo, k porodu nelehají, museli ošetřovatelé pod matku nastlat pořádnou vrstvu podestýlky, aby se žirafí mládě po narození neporanilo.

„Porod byl úspěšný, maminka i miminko jsou v pořádku. Mládě se narodilo s výškou 170 cm a je pohlaví samičího, dostalo jméno Sarifa. Včera se novorozeně podívalo už i poprvé ven," dodávají s radostným úsměvem vedoucí zimoviště afrických zvířat Pavel Vidlář a zooložka Libuše Veselá.

Chov žiraf v olomoucké zoo
Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají se zde od roku 1976. Zoologická zahrada Olomouc se zapsala do historie chovu žiraf jedinečnou událostí. V roce 1999 Veronika porodila dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo pouze 4 krát na světě. Veronika byla obdivuhodnou a příkladnou maminkou, na svět přivedla celkem 10 mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových 9 samic a 1 samec. Prozatím se podařilo úspěšně odchovat celkem 61 mláďat.

Žirafy v obecné rovině
Žirafa coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Její domovinou jsou africké savany, otevřené pláně s řídkým stromovím. Největší samec vážil téměř 2 t a měřil 5, 87 m. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7 a na hlavě jim po celý život rostou růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají při vzájemných soubojích. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku se stádem do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor. Dokáže vyvinout rychlost 51 km/h.

Zajímavosti o žirafě
Její jazyk dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Žirafy mají hustými slinami chráněnu ústní dutinu, takže jim nevadí ani velmi pichlavé rostliny. Mezi její potravu ve volné přírodě patří akácie. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně.

"U nás dostávají okus, ovoce, zeleninu, kaši vymíchanou ruční zednickou míchačkou, kopřivy, ale i svou pochoutku citrony a cibuli," prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Další články