Zde může být vaše reklama.

Život v olomoucké zoo běží dál i bez návštěvníků

Život v olomoucké zoo běží dál i bez návštěvníků

foto: Lukáš Blokša

07. 04. 2020 - 20:00

Cestičky i pavilony olomoucké zoologické zahrady už v těchto dnech roku běžně bývají plné návštěvníků. Vzhledem k současné situaci si však zvířata i pracovníci zahrady musejí v prvních dubnových dnech zvykat na jiný režim. Život v zahradě však běží dál. I nadále se připravuje nová safari zóna, na svět pak přícházejí stále další mláďata a zoo v nedávné době přivítala i dospělého medojeda, který doputoval až ze Sýrie.

Mohlo by se zdát, že zahrada bude vždy 10. března ve střehu. Minulý rok ji přesně v tento den ochromila a na dva dny uzavřela vichřice Eberhard, letos koronavirus. Důvodem uzavření zoo bylo vydání mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a následného rozhodnutí Bezpečnostní rady statutárního města Olomouce. Mimořádné opatření má sloužit k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření zmiňovaného koronaviru.

"Zvířata olomoucké zoo se za ta léta s návštěvníky v mnohých případech sžila již natolik, že nastalé ticho vnímají spíše jako něco nezvyklého, na druhou stranu známého z období mimosezónního. Skupinami, které více spolupracují, je nepochybně stádo žiraf. To se totiž při odpoledním zavírání na zimovišti nepotřebuje předvádět přítomným návštěvníkům, tudíž je s nimi domluva rychlejší. I místní volně žijící tvorové křižují obchůzkové trasy s podstatně vyšší frekvencí. Kupříkladu lasička přesně ví, že teď má pré," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

"A zaměstnanci? Ti často opouští prozatímně své profese a posilují tak zahradnickou sekci. Zalévají vysázené stromy, opečovávaní výběhy a dělají vše proto, aby se třeba nově připravované safari proměnilo v příjemný prostor. Samozřejmě dodržují potřebné rozestupy, a jak říkají, nosí náhubky," doplnila.

Do zoo připutoval nový medojed, ve výběhu lemurů přivítali mláďata

Původem obyvatel Sýrie, hranice zoo překročil 6. března 2020. "A chce se ucházet o tlapku naší světové jedničky? Máme-li vnést světlo do případu, je nutné zmínit, že se jedná o nově přicestovalého samce medojeda kapského, na kterého v olomoucké zoo čekali všichni, ale hlavně v loňském roce narozená samička. Ta se totiž v rámci chovu zoologických zahrad roku 2019 narodila jako jediná na světě," prozradila Gronská.

„Sami jsme v očekávání, jak bude jejich sbližování probíhat, prozatím vše nasvědčuje oboustranným sympatiím a notné dávce spolupráce s mediální branží,“ popisuje chování medojedů zoolog Libuše Veselá.

Mláďata lemurů, která se narodila 3. a 8. března, si nenechají první jarní dny ujít. Do výběhu se ale nevydávají na základě předpovědi meteorologů. Teplotu a sluneční paprsky si testují sami. Když nesvítí, nevylezou. Dnes je ale konstelace příznivá.

„Rodiči se stali samec Taťka, samice Bakaka a Angirony. Matky pečují o potomky ukázkově i přes drobné nepokoje ve skupině, “ popisuje lemuří soužití zoolog Jitka Vokurková.

Další články