Zde může být vaše reklama.

Zoo na Kopečku hlásí další mládě! Tentokrát u jeřábů mandžuských

Zoo na Kopečku hlásí další mládě! Tentokrát u jeřábů mandžuských

foto: ZOO Olomouc

08. 09. 2021 - 19:00

Vzácný opeřenec, jeřáb mandžuský, který obývá voliéru v olomoucké zoologické zahradě, přivedl na svět mladé. Místo toho, aby odletěli do teplých krajů, se ale nová mláďata mohou těšit spíše na natěšené davy návštěvníků zoo.

„V letošním roce se nepodařilo realizovat přesun oplozených vajec do rezervace z důvodu omezení mezistátního cestování v souvislosti s pandemií koronaviru, a proto vejce zůstala pod rodiči. Mláďata se vyklubala 30. dubna. Vyklubání dvou mláďat je u tohoto druhu běžné, ale většinou se podaří odchovat jen jedno mládě. Nám se letos díky péči rodičovského páru i velkého úsilí ošetřovatelského týmu podařilo odchovat obě mláďata. Situace u našeho páru je komplikovaná tím, že samice po úrazu zobáku nemůže dobře uchopit drobné kousky potravy a podávat je mláďatům. Bylo zapotřebí neustále jeřábům dodávat velké množství krmiva – myší, hmyzu, jednodenních kuřat, rybiček a míchanice. Mláďata jsou sameček a samička“, vysvětlila zooložka Libuše Veselá.

Jak probíhá chov jeřába mandžuského v olomoucké zoologické zahradě?

"Chov jeřábů v olomoucké zahradě se pojí s rokem 2002. Přesun 'nasezených' oplozených vajec z České republiky na Dálný východ se uskutečnil v roce 2016, kdy odcestovala z Olomouce 2 vejce jeřába mandžuského a 1 vejce jeřába bělošíjího," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Jen několik málo dnů poté se do zoologické zahrady dostala potěšující zpráva o tom, že ze se všech tří vajec vyklubala mláďata. Olomoucká zoo se v rámci odchovu jeřábů mandžuských zapojuje také do reintrodukčního programu v rámci organizae EARAZA.

"Z České republiky má na realizaci této náročné akce největší zásluhy RNDr. Petr Suvorov, zoolog Zoo Brno. V Zoo Olomouc se doposud vyklubalo 20 jedinců," informovala Gronská.

Další články