Dnes:1°C

Zítra:4°C

Pátek 27.11. Xenie
Menu

Oranžová fotogalerie Zvířata z olomoucké zoo si pochutnala na dýních

Zvířata z olomoucké zoo si pochutnala na dýních

foto: ZOO Olomouc

12. 11. 2020 - 06:48

Duchové si v olomoucké zoo dávali dostaveníčko každoročně, ale letos byli nepochybně v rozpacích. Chyběli jim ti, kteří jim při cestě k návštěvě na tento svět svítili. Návštěvníci. Pracovníci se snažili potěšit alespoň zvířata.

Dýňobraní skončilo a na vydlabaných dýních si pochutnali leckteří.

„Večer duchů je pro nás svátkem, během něhož zahrada nebývale ožije. Vždy nám skýtá potěšení dívat se na tolik malých i velkých, kteří přijdou v kostýmech a i ve strašidelných maskách jejich tváře zdobí radost. Letos jsme dýně dlabali pouze pro zvířata. Pohled na ně nás rozveselil a jsme rádi, že se o něj můžeme podělit s ostatními,“ dodává mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Kdo si na dýních pochnutnal?

"Dýně jsme nejen vyřezávali, ale i dlabali. Vnitřní část dýní totiž ocení jen některá zvířata, a pro ta ostatní sloužila dýně jen jako nový a zajímavý úkryt dobrot," prozradila mluvčí zahrady.

Hodovalo se u opic, hrabáčů, surikat, medojedů.

Zlověstné výrazy dýní byly umocněny tu lezoucími červíky, tu roztodivným hmyzem. V některých případech se do útrob dýní umístilo sušené ovoce. Makaky, kotuly a kočkodany zaujala i samotná dýňová semínka.

Co je enrichment?

Obohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě. Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou.

"Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem je třeba zamražení potravy do ledu určitého tvaru," uvedla Gronská.

Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy. Každý tvor si rád hraje. Nejen mláďata. Proto v zoo není nouze o hračky vyrobené doslova „hand made“, které zvířatům připravují zaměstnanci v součinnosti s dobrovolníky.

Další články