Dnes:1°C

Zítra:1°C

Neděle 28.11. René
Menu

Junioři excelovali Bittner vyhrál dvě etapy

Bittner vyhrál dvě etapy

25. 06. 2019 - 13:59

Na start dalšího závodu ze seriálu světového poháru Nation’s cup se postavil reprezentační výběr juniorů ve složení Pavel Bittner, Mathias Vacek, Jakub Ťoupalík, Jakub Hník, Filip Řeha a Martin Volf. Závodníci o sobě dali vědět, když vybojovali celkem dvě první a dvě druhá místa v některé z pěti etap. Olomoucký jezdec Bittner vyhrál dvě etapy.

Perfektní zázemí jim z důvodu termínové kolize s EH v Minsku poskytl tým Roman Kreuziger Cycling Academy v čele se sportovním ředitelem Petrem Kubiasem.

Od první etapy závodníci plnili domluvenou týmovou taktiku. Lídrem na celkové pořadí byl zvolen Mathias Vacek, zatímco Pavel Bittner a Jakub Ťoupalík byli horkými kandidáty na etapová vítězství. V úvodní etapě se k pódiovému umístění nejvíce přiblížil Vacek, když přijel v jedenáctičlenné skupině a skončil pátý. Pavel Bittner pak vyhrál spurt pelotonu a obsadil velmi dobré 12. místo. 

Druhá etapa byla pro český tým smolná, když v ní spadl Jakub Hník a Filip Řeha. Jakub to odnesl odřeninami, Filipovo kolo ale zlomeným rámem. Vývoj etapy hlídaly silné týmy, když nechaly odjet závodníky, kteří nemohli pomýšlet na přední příčky průběžného pořadí a nechaly skupinku dojet s náskokem až do cíle. Nejlepšího umístění ten den dosáhl Vacek, když skončil patnáctý a v průběžné klasifikaci figuroval na shodné příčce.

V sobotu byly na programu hned dvě půl etapy. Dopolední se jela na okruzích s rovinatým profilem, takže se předpokládalo, že o vítězi rozhodne hromadný dojezd. 

„Do etapy jsme šli s tím, že se jdeme porvat o vítězství. Kluci se v závěru snažili vytvořit co nejlepší pozici pro Pavla Bittnera, kterému se pak podařilo vyhrát. Navíc před dvěma domácími závodníky a do první desítky se vešel ještě osmý Jakub Ťoupalík,“ řekl sportovní ředitel Petr Kubias.

Odpoledne pak závodníky čekala novinka, kterou si pořadatelé připravili, v podobě týmové časovky. Čeští reprezentanti se jí opět zhostili výborně.

„Do časovky startovali kluci hodně namotivovaní. Stanovili jsme si, v jakém složení musí dojet do cíle, každý tak odvedl svůj kus práce. Jakub Hník i Filip Řeha byli po pádu potlučení, i přesto do toho dali všechno, stejně jako Martin Volf. Posledních patnáct kilometrů pak už bylo na trojici Vacek, Bittner, Ťoupalík a jeli neuvěřitelně. Na vítězné Němce ztratili jen něco přes půl minuty, což je vzhledem k tomu, že mají s touto disciplínou o mnoho více zkušeností a přijeli do cíle téměř kompletní, opravdu dobrý výsledek,“ pokračuje Kubias. 

Úspěch podtrhl český tým ještě v závěrečné etapě, kdy zazněla česká hymna opět zásluhou Bittnera a Vacek skončil druhý.

„Závodilo se na okruhu, na kterém byla dvě stoupání. V plánu bylo, že Mathias Vacek zkusí zaútočit, nicméně německý tým si kluky hlídal, protože měli první tři v pořadí, nicméně se mu podařilo aspoň peloton roztrhat. Asi patnáct kilometrů před cílem se ještě pokusil nastoupit Pavel Bittner, který si před vrchařskou prémií rychle vytvořil asi desetisekundový náskok, a ze sjezdu ho ještě navýšil. Skupina ho měla na dosah, náskok si ale i za pomoci Mathiase Vacka s Jakubem Ťoupalíkem, kteří byli ve skupině za ním, udržel. Skvělý týmový výkon pak už jen podtrhl druhým místem Mathias, Jakub skončil třináctý,“ dodal sportovní ředitel.

V celkové klasifikaci patřilo Mathiasovi Vackovi páté místo, Pavel Bittner skončil sedmý a první desítku uzavřel Jakub Ťoupalík. 

Další články