Dnes:-0°C

Zítra:1°C

Pondělí 25.1. Miloš
Menu

Povodí Moravy: Na většině toků po kulminaci hladina klesá

Povodí Moravy: Na většině toků po kulminaci hladina klesá
Rozvodněná Morava u vysokoškolských kolejí na Envelopě, 14. října 2020

foto: Lukáš Blokša

16. 10. 2020 - 12:49

V současné době nejsou evidovány žádné významné srážkové úhrny, na východě se vyskytují srážky do 5 mm za 6 hodin převážně na Zlínsku. Na většině toků nadále pokračuje po kulminacích pokles hladin. Stupně povodňové aktivity (SPA) vlivem dotoku přetrvávají v dolních tocích.

Aktuálně je dosažen 3. SPA v profilech Strážnice a Lanžhot na řece Moravě. 2. SPA je dosažen celkově v devíti profilech na řece Moravě, Dyji, Svratce a Romži. Na základě předpovědi budou průtoky v Moravě stagnovat či mírně poklesávat i během dnešního dne. V Olomouci může být dle předpovědi během dneška dosažen i 3. SPA, aktuální vývoj ale naznačuje, že se růst hladiny zastaví na 2. SPA.

"Situaci na Moravě mezi Strážnicí a Lanžhotem monitorují naši zaměstnanci. Docházelo k rozlivům do inundací, nedošlo k ohrožení sídel podél toku.  Na základě vývoje povodňové situace jsme zahájili odlehčování z řeky Moravy nápustným stavidlem v Týnci do obory Soutok. Došlo tak k poklesu průtoku v Moravě o 40 metrů krychlových za sekundu. Dle vývoje průtoků jsme připraveni otevřít i stavidlo v Moravské Nové Vsi, tím by došlo k celkovému odlehčení až na 95 metrů krychlových za sekundu. Odlehčení bude probíhat během dnešního dne a manipulace budeme provádět operativně na základě aktuální situace. Tento postup byl v předstihu projednán s povodňovými komisemi Jihomoravského kraje a města Břeclav. O zahájení odlehčování byli informováni zástupci Lesů ČR," informoval o situaci mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladiny na většině nádrží již nestoupají. Dnes dopoledne by měla podle předpovědi ČHMÚ na našem území od východu opět začít srážková činnost. Dle předpovědi by srážkové úhrny měly být do 15 milimetrů. Tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků popř. způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný. Ve vazbě na poklesy průtoků a další předpovídané srážky uvolňujeme ochranné prostory vodních nádrží, aby byly schopné zachytit další případné povodňové průtoky.  Manipulace na vodních dílech jsou prováděny operativně dle aktuální hydrologické situace. Nádrže transformují povodňové průtoky.

Další články