Zde může být vaše reklama.

Analýza chemiků PřF pomůže při rekonstrukci sv. Mořice

Analýza chemiků PřF pomůže při rekonstrukci sv. Mořice

foto: archiv

22. 07. 2019 - 13:00

Provést chemickou analýzu materiálů a zbytků polychromie, které se používaly při stavbě kostela svatého Mořice v centru Olomouce, mají za úkol chemici přírodovědecké fakulty zapojení do projektu Arteca. Výsledky analýzy by měly pomoci restaurátorům při probíhající rozsáhlé rekonstrukci chrámu za skoro 130 milionů korun.

Chemici v uplynulých dnech odebrali vzorky z okenních oblouků a dalších míst na fasádě památky, kde byly patrné zbytky polychromie. „Další vzorky byly odebrány z okolí olověného nápisu na západní straně kostela. Účelem je zjistit, zdali se v těchto místech v minulosti vyskytovala nějaká barevná výzdoba,“ řekl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Aby nedošlo k poškození památky, musely být odebrané vzorky co nejmenší. „Na základní analýzu stratigrafie, tedy zalití vzorku do pryskyřice a přípravu nábrusu mi stačí několik miligramů. Z nich odeberu ještě zhruba jednu desetinu a na té se budou provádět podrobné analýzy. Pokud by se ale jednalo o nějaký jiný druh speciální analýzy, jako je například studium rozpustných solí, je potřeba mít vzorky o hmotnosti kolem půl gramu,“ uvedl Lukáš Kučera.

Výsledkem budou informace o materiálovém složení, případně různých organických látkách například pojivech, které byly při stavbě kostela přidány do malty nebo pigmentové vrstvy. Výsledky analýz mají být hotové ještě během tohoto léta a budou cennou informací pro restaurátory, kteří kostel opravují.

Projekt Arteca, který vznikl v minulém roce, tvoří tým odborníků z řad analytické chemie, historie umění, optiky a fyziky. Cílem je vyvinout nové metody a techniky, které jsou důležité při bádání ve sféře kulturního a uměleckého dědictví v České republice.

Další články