Zde může být vaše reklama.

Olomouc má grafitti kontejner na použité elektro

Olomouc má grafitti kontejner na použité elektro

foto: MmOL

10. 09. 2019 - 13:09

Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty. O grafický návrh a zpracování olomouckého kontejneru se postaral umělec Ivan Svárovský (Yvans). Designový kontejner stojí ve Schweizerově ulici.

„V Olomouci jsme dlouhodobě nakloněni novým projektům, byli jsme jedno z prvních měst v celé republice, kde byly před lety červené kontejnery umístěny. Věříme, že nová grafická podoba nádob pomůže zvýšit povědomí o zpětném odběru vysloužilých elektrozařízení a motivuje zejména mladou generaci k jejich třídění,“ uvedla Jana Matzenauerová, vedoucí odboru městské zeleně a odpadového hospodářství.

Kontejner pro Olomouc kombinuje dominanty města, ikonické výjevy ze sloupu Nejsvětější Trojice stylizované do jiných rolí, mezi nimiž je například i šéfkuchař jedné z olomouckých restaurací. „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL. „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”

Za grafickým návrhem i zpracováním stojí grafik a ilustrátor Ivan Svárovský (Yvans), který historicky spolupracoval s projekty, jako je například Majáles, Fokus Fest nebo magazínem Barlife. „Jsem rád, že jsem se mohl podílet na projektu a vytvořit návrhy na objekty instalované přímo v prostředí města,“ vysvětluje Svárovský, který se postaral kromě olomouckého i o brněnský kontejner.

Po umístění kontejnerů spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000 korun, který by měl být následně použit na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Soutěž, ve které mohou vyhrát města i jednotlivci byla spuštěna 2. září 2019 na webových stránkách www.umenitridit.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více.

Další články