Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Olomoucká zoo má nová terária

Olomoucká zoo má nová terária

foto: ZOO Olomouc

24. 02. 2021 - 15:43

Teraristika v olomoucké zoo zapustila své kořeny až v roce 1979. Tehdy vznikla 4 větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem, která si skalní návštěvníci zahrady dozajista pamatují. Aktuální situace je však jiná. Terarijní expozici naleznou návštěvníci v pavilonu žiraf, několik malých insektárií a terárií je umístěno v Jihoamerickém pavilonu a v roce 2018 se kolekce terarijních zvířat rozšířila i v rámci nově vystavěného pavilonu Kalahari. V loňském roce se začal proměňovat nevyužitý interiér vyhlídky pavilonu žiraf v další zbrusu novou expozici.

„Po zatěžkávacím provozu můžeme říci, že máme hotovo. Jakmile se zoo otevře, zveme vás do království varanů, užovek, leguánů, zlatohlávků a dalších,“ uvedl vedoucí marketingového oddělení Pavel Javůrek.

Chov v Zoo Olomouc

V počátcích olomoucké zahrady se terarijní zvířata chovala jen zřídka a až do počátku 90. let se je nedařilo rozmnožovat. Prvním pokusem o terarijní expozici byla stavba vivária u pavilonu opic v druhé polovině 60. let zbudovaná pro plazy darované na výstaviště Flora z Kuby. První větší terarijní expozici mohli návštěvníci obdivovat až na počátku 90. let v pavilonu šelem, kdy byla původní velká terária přestavěna do řady menších expozičních nádrží a jedné větší s krokodýly čelnatými. Tím se rovněž podstatně rozrostla kolekce samotných zvířat a zanedlouho se dostavily i úspěšné odchovy. Koncem 90. let však stavba akvária pro žraloky odvrátila pohledy zájemců o terarijní zvířata o několik kroků dál. A to do nevyužité místnosti v pavilonu žiraf, kam byla terarijní expozice z pavilonu šelem přesunuta.

"V loňském roce jsme se rozhodli tuto expozici ještě rozšířit o dalších 7 středně velkých terárií, 2 insektária a jednu velkou nádrž," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Stavba terárií

V lednu roku 2020 jsme se pustili do plánování nové terarijní expozice v pavilonu žiraf Rothschildových. Za zrodem i realizací stáli zaměstnanci zoo Milan Kořínek, Pavel Javůrek a pracovníci údržby. S úpravami se začalo v únoru. Od návrhu přes samotnou realizaci, elektroinstalaci až po konečné zařízení, osázení rostlinami a umístění zvířat nám tvorba zabrala bezmála 9 měsíců a vyžádala si celkovou sumu 816 529,27 korun.

"Vznikla stěna se sedmi terárii, dvě malá insektária a původní velká expozice byla zrekonstruována. Ve vstupní části přibyly nové, automaticky se zavírající dveře," popsala úpravy Gronská.

Obyvatelé terárií

A s kým, že se to návštěvníci mohou setkat? S chameleonem pardálím, korovci jedovatými, varany Mertensovými, užovkami amurskými, ostronosými i tenkoocasými, leguánky měnivými, arborikolními ještěrkami Gastropholis prasina a ještěrkami pavími, zlatohlávky, šváby madagaskarskými, bazilišky zelenými, ale i se starým známým hroznýšem Dumerilovým. Varani dostali nové vhodnější terárium i s vestavěným vodopádkem, který napodobuje prostředí přirozeného výskytu těchto impozantních ještěrů na březích řek severní Austrálie.

Další články