
Město chce dohlédnout na umístění výdejních boxů
Olomouc - Rostou jako houby po dešti a v celém městě je jich téměř 160. Často na místech, kde…
foto: Naše historie, z.s.
22. 05. 2025 - 20:16
Očekávání odborníků byla opatrná, přesto jsou výsledky parádní. Spolek Naše historie spolu s Muzeem umění Olomouc, Arcibiskupstvím olomouckým a dalšími spolupracujícími subjekty prováděl postupný průzkum podzemí pod trojlodím katedrály svatého Václava a pod stanislavskou kaplí. Objevy ukazují, že v podzemí je mnohem více dobře dochovaných prostor, než se očekávalo.
"Podařilo se nám podrobně zdokumentovat nepřístupné podzemní chodby a hrobky v katedrále sv. Václava v Olomouci. Zdokumentovali jsme rozsáhlou podzemní kryptu se zbytky románského zdiva a také další hrobku s luxusními cínovými sarkofágy ze 16. století," informuje veřejnost Naše historie.
Průzkum se týkal nepřístupného podzemí, badatelé využívali nejmodernější techniku a kamery, aby se dostali do dávno zazděných a zakrytých prostor, nad nimiž běžně chodí návštěvníci chrámu. Primárním účelem bylo ověření technického stavu podzemí chrámu z hlediska statických poměrů, rizika zatopení spodní vodou či zasažení biologickými depozity, například dřevokaznými houbami. Nadstavbově však tento výzkum přináší řadu mimořádně cenných poznatků z historie chrámu i širšího okolí.
V podzemí se skrývala spousta fascinujících objevů - jak z hlediska stavebního vývoje katedrály, tak i cenných předmětů. Z pohledu historiků je nejcennějším zjištěním exaktní potvrzení a zaměření románského kvádříkového zdiva v severozápadním rohu centrální krypty.
Mohlo by jít buď o část nejstarší románské krypty, nebo o původní pohřební komoru olomouckých Přemyslovců, kteří, jak praví kronikář, "pochováni byli uprostřed chrámu". Později byli olomoučtí vládci pohřbíváni v areálu kláštera Hradisko. Dalším překvapivým zjištěním je fakt, že renesanční hrobka biskupa Stanislava Pavlovského ze 16. století stále existuje a je v relativně dobrém stavu. Historici se totiž obávali, že byla v minulosti zasypána stavební sutí nebo přímo zalita betonem.
"Velkým překvapením pak bylo objevení a dokumentace dvou unikátních cínových schrán ze 16. století, z nichž jedna patří významnému olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému a druhá jeho otci,“ uvedla vedoucí výzkumu, historička umění a kurátorka Muzea umění Olomouc Simona Jemelková. V kryptě je uložena i řada dalších rakví i části osobní výbavy zemřelých.
Významný výzkum, jehož výsledky budeme v Hanáckém Večerníku postupně představovat, se mohl odehrát jen díky perfektní spolupráci subjektů Naše historie, Muzeum umění Olomouc, Arcibiskupství olomoucké, Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci, Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského a Správa jeskyní České republiky.
Více informací o čerstvých nálezech najdete říští týden v tištěném vydání Hanáckého Večerníku!
Olomouc - Rostou jako houby po dešti a v celém městě je jich téměř 160. Často na místech, kde…
Olomouc - Nadávky, slovní výhrůžky, ale také fyzická agrese vůči vybavení i samotným zdravotníkům.…
Už šestnáct let jsou olomoucké ulice Foerstrova a Albertova ušetřeny průjezdu stovek kamionů denně,…
Olomouc – Ode dneška, neděle 1. června, čeká obyvatele Olomouce i návštěvníky města ne zrovna…
Olomouc - Dnes se teploty konečně vyšplhaly nad 25 stupňů a od neděle začíná v centru Olomouce…
Olomouc - Centrum Olomouce opět oživila zajímavá instalace. Ve čtvrtek 29. a v pátek 30. května…