Zde může být vaše reklama.

Boj romských rodin z Přerova pokračuje, o situaci se zajímá kraj

Boj romských rodin z Přerova pokračuje, o situaci se zajímá kraj
Pracovní skupina, která se dnes sešla na krajském úřadě.

foto: Lukáš Blokša

16. 07. 2020 - 20:00

Přerov - O tom, že jsou spolu v Přerově ve sporu dvě znesvářené skupiny nepřizpůsobivých občanů, jsme vás již informovali zde. Spor, který už několikrát musela řešit přerovská městská policie, už se dostal na stůl také na krajském úřadě Olomouckého kraje. Dnes se v osmém patře krajské budovy sešla pracovní skupina, která měla situaci řešit.

Skupina, ve které kromě zástupců hejtmanství seděl také ředitel krajské policie Tomáš Landsfeld a koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti krajského úřadu Renáta Köttnerová, měla řešit spory mezi zástupci dvou znesvářených romských rodin. Jejich vzájemné potyčky přímo v centru města nedávno vygradovaly fyzickým napadením a zásahem policie.

„Jde o to otevřít dialog a vyjasnit si postoje. Ideální bude, když obě znesvářené strany najdou společnou řeč, a pokud ne, tak aby alespoň respektovaly sebe navzájem, a hlavně ostatní obyvatele. Ti totiž za jejich problémy nemohou a ani jejich následky nesmí trpět,“ upozornil Petr Vrána, radní města Přerova a náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který byl rovněž účastníkem diskuze.

Ředitel policie Landsfeld prozradil, že policie posílila hlídky ve městě. Důležitý vhled do problému etnických skupin pak přinesla Köttnerová.

„V Přerově už nějakou dobu s romským etnikem úspěšně pracují asistenti prevence kriminality. Jde o dlouhodobý proces, jehož výsledky nemusí být vidět hned, ale časem se určitě projeví,“ dodala Köttnerová.

Výstupem setkání na krajském úřadu bylo také iniciování schůzky s oběma romskými rodinami, které už potvrdily ochotu jednat. Ve středu 22. července navíc proběhne v přerovském Městském domě veřejné slyšení, kterého se zúčastní zástupci magistrátu, policie i krajská koordinátorka. 

Další články