Dnes:30°C

Zítra:29°C

Pátek 7.8. Lada
Menu

Divadla se přesouvají na internet

Divadla se přesouvají na internet

foto: Archiv redakce

03. 05. 2020 - 09:00

Divadla nehrají už několik týdnů. Mnoho z nich už bojuje o přežití. Proto vyhlašují sbírky a přicházejí s alternativními programy, z velké části své aktivity přesouvají na internet.

Divadlo Tramtarie existuje už od roku 2004. Je nezávislé a v tuto chvíli na plný úvazek zaměstnává dvacet lidí (herce, kulisáky i techniky). S nouzovým staveb divadlo přišlo o 70 procent svých příjmů, o polovinu menší budou i dotace z města a kraje. Pokud bude aktuální situace pokračovat a divadlo nenajde nový způsob získávání příjmů, hrozí, že bude muset skončit.

Na březnové výplaty muselo divadlo vypsat sbírku, ve které se vybralo 142 tisíc korun. Přesto zaměstnanci dostali asi o 30 procent méně než obvykle. 

Na konci března divadlo začalo s možností zhlédnutí představení online. Na jejich webu si diváci koupí vstupenku běžným způsobem. Tím divák získá unikátní přihlašovací údaje, přes které si spustí divadelní představení. Platnost vstupenky je 48 hodin. 

Krátce po online představeních spustilo divadlo také svou vlastní televizi – TRAMTA TV. „Je nám jasné, že kdo v této situaci není na internetu, jako by nebyl. Proto spouštíme nový on-line projekt olomouckého Divadla Tramtarie, který přináší divadelní svět až k vám domů. Těšit se můžete na seriály pro děti i dospělé a hlavně na herce Divadla Tramtarie v nových situacích a rolích. Pak už si jen zapnete svoji divadelní televizi a zažijte divadlo úplně jinak,“ přibližuje nové fungování Divadla Tramtarie Vladislav Kracík, umělecký šéf divadla. 

Speciálně pro tuto televizi herci divadla točí nové seriály, jejichž premiéry se vysílají vždy v určený den a čas prostřednictvím Youtube kanálu divadla. Nejsledovanější video už má více než 700 zhlédnutí. Odkazy na konkrétní videa najdete i na webu divadla.

S pokračujícím nouzovým stavem ale muselo divadlo vyhlásit další sbírku s názvem Podpořme společně olomoucké Divadlo Tramtarie #kulturažije„Zatím jsme vždycky zvládli náš provoz ufinancovat. Byť to často bylo na hraně, zvládli jsme to. Dnes ale nemůžeme hrát, a to je pro nás likvidační. Žijeme převážně z tržby ze vstupného a zájezdů. O tuto tržbu jsme ale nyní kvůli koronaviru ze dne na den přišli. Nemáme, z čeho zaplatit výplaty našim pracovníkům, finanční rezervy nemáme žádné, všechny finance vkládáme do dalšího rozvoje,“ říká popis sbírky.

Divadlo Tramtarie můžete zachránit i vy. Stačí pomocí webu donio.cz/DivadloTramtarie poslat příspěvek, aby herci a provozní pracovníci mohli i v aktuální situaci dostat výplaty a divadlo nemuselo skončit. A jako poděkování dostanete dvě volné vstupenky, pozvání na skleničku nebo neformální setkání s herci divadla.

0 komentářů

Další články