Zde může být vaše reklama.

Moravské divadlo má za sebou kočovné léto po celém kraji

Moravské divadlo má za sebou kočovné léto po celém kraji

foto: Moravské divadlo Olomouc, Schulz

30. 08. 2021 - 17:04

Populárním muzikálem Noc na Karlštejně, který zahráli herci Moravského divadla Olomouc v sobotu 28. srpna v Jeseníku, pro ně skončila letní sezóna. Členové činohry, opery a operety zavítali do obcí regionu v rámci projektu Kočování. Konkrétně vyjeli do Hanušovic, Brodku u Prostějova, Tovačova, Náměště na Hané nebo třeba Kroměříže. I pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto se těšil diváckému zájmu. Na olomoucká, ale i mimoolomoucká představení pod širým nebem přišlo více než 5 tisíc diváků. 

Moravské divadlo v létě spustilo svůj projekt na Floře, zároveň začal také druhý ročník letního festivalu Kočování. Soubor činohry se hned dvakrát představit v hanušovickém pivovaru. Zahrál zde Starce na chmelu a Sluhu dvou pánů.

„Šlo vlastně o první představení, která jsme odehráli po tři čtvrtě roční pauze, takže panovala lehká nervozita, ale publikum bylo skvělé. Jen to počasí nás v Jeseníkách trochu potrápilo, takže třeba Sluhu dvou pánů jsme museli na několik minut přerušit, avšak naše kapela bavila diváky dál a hrála i přes průtrž mračen - úplně jako na Titaniku,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Umělci z divadla vyjeli kromě našeho regionu také do Zlínského kraje. Soubor opery a operety v Kroměříži uvedl muzikál Noc na Karlštejně. Se Starci na chmelu pak slavit úspěch i v Náměšti na Hané.

„Myslím, že Starcům na chmelu uvádění venku jednoznačně sluší. V Náměšti je opravdu velkorysý prostor, který jsme se snažili vyplnit, jak nejlépe umíme. Diváci byli fantastičtí a sešel se jich opravdu ohromný počet. Doufám, že do Náměště zase brzy zavítáme s nějakou z našich dalších inscenací,“ uvedla dramaturgyně činohry Michaela Doleželová.

Další premiéru pak měli činoherci v Brodku u Prostějova. V zámeckém areálu bavil 13. srpna publikum Sluha dvou pánů.

„Do Brodku jsme s činohrou zavítali poprvé a doufám, že ne naposledy, protože divadlo tam mají evidentně rádi. Přišlo na čtyři sta diváků, atmosféra byla fantastická a našeho Sluhu odměnilo publikum potleskem vestoje,“ přiblížil Vencl.

O den dřívě byla skvělá atmosféra v Tovačově, kde hráli členové souboru opery a operety. Na Noc na Karlštejně zavítalo k zámku v Tovačově přes 600 diváků.

Úspěšný staro zažil také pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto. Poprvé pod širým nebem hráli umělci z divadla komedii Dokonalá svatba, u které se o režii podělili Roman Vencl a Michaela Doleželová. Na Korunní pevnůstku dorazilo v pátek 20. srpna přes 400 diváků.

„Dokonalá svatba samozřejmě není komedie koncipovaná pro hraní pod širým nebem, ale jsme moc rádi, že jsme se té premiéry, byť venku, konečně dočkali, protože tuhle hru jsme měli hotovou už v lednu a já se skláním před všemi herci, že to dokázali dát během jednoho týdne zase dohromady. Musím říct, že po premiéře jsme na ně byli s Michaelou Doleželovou náležitě hrdí. Klobouk dolů před celým obsazením,“ pochválil Vencl.

„Jsem moc šťastná, že Dokonalá svatba měla takhle krásnou premiéru, počasí nám přálo a Korunní pevnůstka takříkajíc praskala ve švech. Největší odměnou nám ale bylo, že jsme konečně slyšeli smích diváků, na který jsme se tak dlouho těšili. Doufám, že se diváci přijdou pobavit i na některou z podzimních repríz, která už proběhne v našem krásném divadle,“ doplnila Doleželová. V sobotu 21. srpna měl pak na festivalu premiéru operetní žánr, na jevišti se v podvečer představili hrdinové populární inscenace Mamzelle Nitouche.

„Moravské divadelní léto patří k tradicím Moravského divadla a kulturního programu v Olomouci. Uvedení operety je jednou z cest, jak rozšířit náš repertoár na tomto festivalu. Bylo by úžasné, kdybychom se na dalších ročnících mohli představit i s živým orchestrem,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Miloslav Oswald.

Moravské divadlo dalo festivalu i charitativní rozměr

Letošní Moravské divadelní léto získalo i charitativní rozměr. V areálu Korunní pevnůstky měla svůj stánek organizace Člověk v tísni, ke koupi byly obrazy, šperky a další rukodělné předměty vytvořené umělci a zaměstnanci Moravského divadla. „Výtěžek ve výši téměř deset tisíc korun poputuje do sbírky SOS Česko na pomoc lidem v Olomouckém kraji. Tato sbírka je zaměřena na pomoc potřebným zasaženým důsledky covidové pandemie, kvůli které byli lidé nejčastěji postiženi ztrátou zaměstnání a tedy příjmů,“ sdělil ředitel pobočky Člověka v tísni v Olomouckém kraji Michal Láš.

O tečku za letošním dílem Kočování se pak postaral soubor opery a operety, který v uplynulém týdnu stihl Noc na Karlštejně představit hned na dvou místech – ve středu 25. srpna ve Velké Bystřici a o tři dny později v Jeseníku. „Představení Noci na Karlštejně se setkala s obrovskou účastí diváků a hlavně s nadšenými ohlasy. Jsem šťastný, že byl tak velký zájem o náš soubor s tímto titulem,“ shrnul Oswald.

Na představení v rámci Kočování a Moravského divadelního léta celkem zavítalo více než 5000 diváků.

„Jsem rád, že přes všechny obtíže spojené s měnícími se opatřeními proti nemoci covid-19 a poměrně chladným počasím v druhé polovině srpna se nám povedlo odehrát všechna představení před vždy výborně naladěným publikem. Divákům i všem mým kolegům patří obrovský dík za to, že přispěli k návratu života do normálních kolejí. Již nyní začínáme připravovat další ročník všech zmíněných projektů a doufáme, že všechny projekty budou ještě růst a dělat radost nám i divákům,“ uzavřel ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Další články