Dnes:25°C

Zítra:31°C

Neděle 14.8. Alan
Menu

Moravské divadlo ozdobí mural od italského umělce Ozma

Moravské divadlo ozdobí mural od italského umělce Ozma

foto: Lukáš Blokša

06. 09. 2021 - 12:11

Moravské divadlo Olomouc se do letošních Dnů evropského dědictví v Olomouci zapojí hned několika způsoby. Kromě mimořádného open-air představení Sloup světla a zpřístupnění divadelního zákulisí se na jedné ze stěn divadla na straně třídy Svobody objeví velkoplošná malba, kterou ve spolupráci se Street Art Festivalem nakreslí italský umělec Ozmo. Práce na malbě odstartovaly dnes, pokud bude počasí přát, hotovo bude příští týden v úterý.

„Street Art je v Olomouci v poslední době poměrně živé téma a já jsem velmi ráda, že město díky umění v ulicích stále ožívá. Letos v rámci Dnů evropského dědictví dokonce uvidíme vznik jednoho takového díla doslova v přímém přenosu,“ upozornila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Malba měla na stěně divadla vzniknout už v loňském roce, kvůli pandemii koronaviru se tak ale nestalo.

„Ředitel Moravského divadla David Gerneš přišel s nápadem, že by bylo skvělé oslavit sté výročí českého divadla v Olomouci muralovou malbou na zdi divadelní budovy a oslovit i mladší diváky prostřednictvím street artu. Tehdy jsme vycházeli z her s řeckou tématikou a měli už dokonce vybraného umělce. Bohužel kvůli covidu se tento nápad nakonec nepodařilo realizovat. Zájem na tomhle projektu ale přetrvával, takže jsme se rozhodli oslovit několik dalších umělců podle jejich portfolia a podle toho, aby jejich dílo pasovalo do veřejného prostoru i k tématu divadla a přitom si umělci zachovali volnost ve své tvorbě,“ uvedla za sdružení Street Art Festival Romana Junkerová.

Organizátoři nakonec vybrali italského umělce vystupujícího pod jménem Ozmo.

„Věnuje se pouličnímu umění, ale zároveň má vystudovanou Akademii krásných umění ve Florencii. Ve své tvorbě čerpá z konzervativních, klasických maleb antického Řecka či období renesance. Často používá symboly ve formě tarokových karet, šachů. Jeho díla jsou pestrá, barevná, klasika se v nich střetává s modernou. Mural, který na budově Moravského divadla vytvoří, by měl odrážet klasické řecké pojetí divadla, tak jak jej známe z historie, bude ovšem doplněný o současné prvky či symboly tak, aby výsledek nebyl nudný a konzervativní,“ popsala Junkerová.

S prací na malbě o výšce zhruba 20 metrů začal Ozmo dnes, přímo před zraky kolemjdoucích. Ústřední postavou celého díla bude múza tragédie Melpomené, hotovo má být v úterý 14. září. „Malba bude probíhat kontinuálně, ale uvidíme, co na to počasí,“ podotkla Junkerová.

„Výtvarné a dramatické umění kráčí již po staletí ruku v ruce. Symbolicky se obě umění propojí v místě, kde měla stát další budova a místo prázdné zdi zde vznikne dílo, jež velebí oba typy umění,“ shrnul ředitel divadla Gerneš.

Další články