Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:24°C

Zítra:28°C

Neděle 18.8. Helena
Menu

Novým ředitelem Moravského divadla byl vybrán David Gerneš

Novým ředitelem Moravského divadla byl vybrán David Gerneš

24. 04. 2018 - 00:00

Nového ředitele bude mít od 1. října 2018 Moravské divadlo Olomouc. Rada města Olomouce dnes rozhodla o tom, že do funkce městské příspěvkové organizace jmenuje Davida Gerneše. Výběrového řízení, které bylo vyhlášeno letos v lednu, se zúčastnili celkem čtyři uchazeči, přičemž do užšího výběru postoupili tři z nich. Kromě Davida Gerneše to byli ještě umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc Miloslav Oswald a Viktor Šebesta, který ale v průběhu výběrového řízení odstoupil.

„Rada města Olomouce se dnes podrobně seznámila s koncepcí obou uchazečů i jejich plány na budoucí směřování divadla a rozhodla o tom, že do funkce ředitele Moravského divadla Olomouc jmenuje s platností od 1. října letošního roku Davida Gerneše,“ uvedl primátor Antonín Staněk. „Oba kandidáti představili velmi kvalitní projekty, rozhodnout o vítězi proto nebylo snadné,“ dodal primátor s tím, že oba uchazeči deklarovali zájem na dobré budoucí spolupráci.

Banner Florcenter

Výběrová komise a radní hodnotili uchazeče na základě specifikace nároků na funkci ředitele, předložené koncepce, návrhů na zkvalitnění poskytovaných služeb i nové formy prezentace divadla. „Pro výsledné rozhodnutí byla důležitá předložená umělecká koncepce a pochopitelně jsme přihlíželi ke  zkušenostem jednotlivých uchazečů. U pana Gerneše zaujal jakýsi mix jeho vzdělání, je absolventem Divadelní fakulty Akademie múzických umění a zároveň Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Věřím, že je to dobrý potenciál pro obsáhnutí funkce ředitele divadla, v níž chce navázat jak na to, co se v divadle již povedlo, tak přijít i s novým pojetím, s nímž bude chtít zaujmout především mladší diváky,“ objasnil náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

Rád bych přinesl některé současné prvky divadla, které jsou běžné pro Evropu nebo minimálně Českou republiku, a tím divadlo posunul o kus dále, tak, aby na umělecké mapě získalo ještě větší prestiž,“ uvedl krátce po rozhodnutí rady David Gerneš. „Některé věci jsou ve stadiu vizí a nápadů, které pak samozřejmě narazí na realitu. Ale rád bych se ve své práci ředitele inspiroval některými věcmi, které se dějí v Olomouci, ať už je to Nový cirkus nebo otevřené scény. Chtěl bych divadlo více přiblížit i mladšímu publiku, což ale neznamená, že si na své nepřijdou i ti, kteří doteď do divadla rádi chodili,“ upřesnil.  

Tříkolové výběrové řízení pro město realizovala externí personální firma. V hodnotící komisi zasedli zástupci zřizovatele i odborníci, mezi nimiž byli ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Jiří Nekvasil, umělecký šéf a dramaturg divadla Ungelt Pavel Ondruch nebo emeritní ředitel Moravského divadla Olomouc Václav Kožušník. Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920. Je také jediným divadlem se třemi uměleckými soubory na střední a východní Moravě. Lidé do něj mohou zavítat na balet, operu, klasickou operetu, muzikál nebo činohru. Minulou sezonu si do něj našlo cestu více než sto tisíc diváků.

0 komentářů

Další články