Dnes:14°C

Zítra:20°C

Neděle 31.5. Kamila
Menu

Divadelní premiéra PESCHO v Tramtárii

PESCHO v Tramtárii

07. 05. 2019 - 14:00

Olomouc divadlem prostě žije. Už jen scén je po Olomouci spousta. Od profesionálních, přes studentské, až po ty, které to dělají vlastně hlavně pro zábavu. A tak není divu, že je v plánu pořád nějaká další premiéra. S jednou teď přicházejí v Tramtárii, uvedou hru PESCHO.

Divadlo Tramtárie už má za sebou dvě premiéry a nyní přichází divadelní sci-fi Boj o přežití: P.E.S.CH.O!. Diváci tohoto olomouckého divadla jsou na sci-fi zvyklí, minulosti totiž divadlo uvedlo například Čapkovu Válku s Mloky či veleúspěšné R.U.R..

Režie se ujal divadelní a rozhlasový režisér Petr Mančal, pro kterého je to s Tramtarií úplně první spolupráce. V hlavní roli se představí Miroslav Černý, který je naopak na prknech Tramtárie už protřelým matadorem.

Příběh se odehrává v naší nepříliš vzdálené budoucnosti. Píše se rok 2055 a na Zemi došla voda. Nahradila ji želatina, kterou vyrábí nadnárodní společnost PESCHO. A jednoho dne se hlavní hrdina, hacker Danny, dozví, že v oné PESCHO-želatině možná tiká smrtelné nebezpečí pro celé lidstvo. A PESCHO ovládá celou společnost, banky, školy, armádu. Boj o přežití začíná…

Výjimečnost hry Marka Epsteina vidím v tom, jak umí téměř vizionářsky pojmenovat achillovu patu současné i blízké budoucnosti, a tím je nedostatek živé-pitné vody, bez které není možný život. Aspoň takový, jaký byl pro člověka stvořený. Takové texty v současném českém prostředí nevznikají často. Vlastně myslím, že téměř vůbec, “ říká k počinu režisér Petr Mančal.

Inscenace primárně kombinuje žánr sci-fi s detektivkou, tematicky se ale otevírá mnohem širším přesahům, rozkrývá vysoce aktuální témata, jak ekologická, tak celospolečenská.

Prostřednictvím pátrání hlavního hrdiny po jisté zmizelé osobě se totiž dozvídáme nelichotivou zprávu o fungování společnosti roku 2055, která byla uvržena do novodobé totality, kde veškeré dění hlídá a ovládá armáda. Tedy alespoň si to všichni myslí. Nitky ovšem vedou právě k nadnárodní společnosti PESCHO, která prorůstá celým společenským systémem a ovládá jej, protože díky své náhražce vody má v rukou samu lidskou existenci.

Dalším stěžejním momentem jsou mezilidské vztahy. Ona ekologická katastrofa, za kterou pravděpodobně stojí válečné konflikty, nezpůsobila jenom ztrátu životodárných zdrojů, ale také ztrátu tradičních hodnot a běžných lidských vztahů. Hra nás uvádí do světa, kde málokdo má nějakého příbuzného, kde jsou prostřednictvím nového zřízení manželské dvojice vytvářeny přidělením jedinců ze stejných společenských tříd a tak dále. Ona žízeň, kterou trpí hlavní hrdina, tak není pouze fyzická, ale je také žízní po svobodném životě, po rodině a lásce.

Aby se bylo na co dívat, umí Marek Epstein vybudovat silný příběh a provede hlavní hrdiny hackera Danyho a drsného botanika Tonyho kriminální zápletkou, akčními scénami a dramatickými zvraty, které vás nekompromisně vytáhnou do děje. A na jeho konci se snad nadechnete lepších zítřků,“ zakončuje děj režisér.

Hra z roku 2015 zvítězila v témže roce na prestižním mezinárodním festivalu rozhlasových her Grand Prix Nova v Bukurešti.

-lub-

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články