Dnes:11°C

Zítra:11°C

Čtvrtek 2.4. Erika
Menu

Nové představení! Tramtarie uctí památku Nikiho Laudy

Tramtarie uctí památku Nikiho Laudy

foto: Tramtarie

23. 10. 2019 - 06:00

Nedávno zesnulá legenda Formule 1 Niki Lauda se dočká divadelní pocty. Tu mu připravilo Divadlo Tramtarie, které hru o něj uvede jako svou druhou letošní premiéru. Režie se ujal hostující Pavel Gejguš. Inscenace Cílová rovinka Nikiho Laudy má připomenout pozoruhodný život muže, kterému se dvakrát podařilo obelstít smrt. V hlavní roli Nikiho se představí Václav Stojan. Premiéru bude hra mít 5. prosince.

Niki Lauda se stal ikonou především kvůli nešťastné nehodě, při které málem uhořel, ale záhy se vrátil na trať, aby pokračoval v závodění. Jeho život však skýtá celou řadu dalších pozoruhodných událostí a obsahuje více než jen burácení motorů. Byl mužem, který bojoval až do konce, a i když častokrát spadl, zase vstal. Razil si cestu navzdory velkému tlaku okolí a dokázal stát za svým. Pro to, aby se stal šampiónem, hodně riskoval a do hry vsadil doslova vše. Bojoval s tlakem médií, absurditou uvnitř stáje Ferrari, hrál vysokou hru.

Pohnutý životní příběh Nikiho Laudy obsahuje pestrou paletu emocí, od humoru a velkých zvratů, přes euforii na stupních vítězů, kde se pokřik fanynek mísí s výstřiky šampaňského, po propady, dluhy, hazard se smrtí a bláznivou touhu být nejrychlejší. Je to také příběh o rivalitě i přátelství. O tom, jak se postupně naplňoval zdánlivě bláhový sen jednoho mladého muže z dobré rodiny, který toužil stát se závodníkem.

V roli svérázného závodníka, kterému přezdívali „Computer", uvidíme Václava Stojana. Jeho životní partnerku Marlenu ztvární Barbora Šebestíková. Hlavního Laudova rivala Jamese Hunta zahraje hostující herec Moravského divadla Olomouc Marek Pešl.

"Niki Lauda. Toto jméno mi utkvělo přesto, že jsem nikdy nebyl fanouškem motoristických sportů. Vím jen, že když jsem v raném dětství jezdil s angličáky po koberci, nebo pískovišti, proznívalo kolem. Z úst táty, strejdů, ostatních kluků. Letos v květnu proběhla médii vlna o jeho smrti a noviny se černily palcovými titulky. Pro mě zemřel člověk s mimořádným osobním příběhem, který stojí za ohlédnutí. A nemusíte být zrovna fandy Formule 1, aby vás ten silný příběh oslovil," přibližuje režisér inscenace Pavel Gejguš.

„Hlavním tématem inscenace je jeden lidský život na přelomu 20. a 21. století, který rozhodně není černobílý. Život, který se neustále mění, který přináší radosti i strasti, naděje i beznaděje, výhry i četné  prohry. Sedmdesátiletý život Nikiho Laudy budeme vyprávět jako výjimečný příběh odhodlání a nezlomnosti člověka v překonávání těžkých překážek, které život dřív nebo později přinese každému z nás, ať už bychom žili v kterékoliv době," říká umělecký šéf Tramtarie Vladislav Kracík.

Cílovou rovinku Nikiho Laudy bude Divadlo Tramtarie uvádět jako večerní představení pro dospělé publikum i jako školní představení pro studenty ZŠ a SŠ.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články