Dnes:-0°C

Zítra:2°C

Sobota 18.1. Vladislav
Menu

Poslední letošní premiéra V olomouckém divadle se představí Kupec benátský

V olomouckém divadle se představí Kupec benátský

04. 06. 2019 - 15:00

Jako poslední letošní premiéru si v Moravském divadle Olomouc snad nemohli vybrat lépe, než vsadit na hru Kupec benátský, což je romantická komedie, v níž není nouze o dramatické momenty - vždyť v sázce je libra lidského masa! Jedno z nejkontroverznějších děl Williama Shakespeara se posledního uvedení v Olomouci dočkalo v roce 1958. Novou inscenaci připravuje se souborem činohry Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie. Premiéra se uskuteční už tento pátek v 19 hodin.

Ve hře z roku 1597 dal Shakespeare život jedné ze svých nejzajímavějších postav – židovskému lichváři Shylockovi, který z duše nenávidí kupce Antonia. Když si tedy Antonio přijde půjčit tři tisíce tolarů pro svého přítele Bassania, jenž se chce ucházet o ruku krásné a zámožné Porcie, určí si lakomý Shylock krutou podmínku – nebudou-li peníze vráceny do tří měsíců, vyřízne Antoniovi z těla libru masa.

„Až příliš dlouhou dobu - od premiéry Něco za něco v roce 2011 - se na jevišti Moravského divadla neobjevila žádná shakespearovská komedie, což jsme se rozhodli tímto titulem napravit. Zároveň jsme ale chtěli, aby v sobě daný text nesl i nějakou výraznější myšlenku a nabídl inscenátorům mnohem více, než jen slovní humor a klasickou komediální zápletku. Proto jsme sáhli právě po Kupci benátském. Naše inscenace se zároveň stane jediným aktuálním uvedením Kupce benátského v rámci celé České republiky. Možná je to současnou společensko-politickou situací, že se toto dílo dostalo do jakési klatby, kam ale podle mého rozhodně nepatří. Naopak - kdy jindy vdechnout život Shylockovi, když ne právě v této době,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

S nabídkou k režii inscenace oslovil Vencl uměleckého šéfa Divadla Tramtarie Vladislava Kracíka. „Romanova nabídka je zlomová v tom, že oslovil režiséra jiné, malé olomoucké scény, což se tady myslím hodně dlouho nestalo. A byl to krok odvážný a důležitý, protože propojuje olomouckou divadelní scénu jako takovou,“ shrnul Kracík, který svůj vztah k Shakespearově tvorbě označuje za intenzívní. 

Podle ředitele Moravského divadla Davida Gerneše má Kupec benátský navzdory své letitosti stále co říct. „Tento klasický text je možná aktuálnější dnes než v době, kdy byl napsán. Jeho premiéra je pro mě speciální nejen tím, že uzavírá mou první sezonu na pozici ředitele Moravského divadla a zároveň po letech vrací Shakespeara na prkna Moravského divadla, ale hlavně z toho důvodu, že ji režíruje umělecký šéf Divadla Tramtarie. Přijde mi to symbolické, jelikož mou vizí je, aby všechna olomoucká divadla spolu intenzivně pracovala na společných projektech, přičemž Moravské divadlo by mělo být tahounem všeho divadelního dění v Olomouci. Vláďovu režii beru jako první vlaštovku při spolupráci s ostatními divadly a doufám, že do budoucna se dočkáme spousty dalších představení, festivalů a projektů napříč divadelním spektrem v Olomouci,“ dodal Gerneš.

Přestože je Kupec benátský zařazovaný mezi komedie, obsahuje řadu dramatických scén. „Na komediálních prvcích stojí celá první polovina a závěr. Hra obsahuje i napínavé prvky, jako je soud o libru masa. Tato žánrová nejednotnost přináší zajímavé zvraty a z mého pohledu činí hru o to zajímavější,“ uvedla dramaturgyně Hana Marvanová.

Pro potřeby inscenace došlo v textu hry k několika úpravám. „Nejzásadnější dramaturgický zásah spočíval ve sloučení postavy Graziana s postavou Lorenza. Škrtali jsme poměrně výrazně, textová předloha je opravdu rozsáhlá, obsahem škrtů byly především lyrické básnické pasáže, které výrazně neposouvají děj,“ popsala Marvanová.

Scénu, které dominuje velký zaoceánský parník, navrhl Hynek Petrželka, dvě desítky kostýmů pro křesťanské a židovské obyvatele Benátek vzešly z návrhů Jana C. Löbla. O hudební doprovod se postaral skladatel a pedagog Martin Peřina, autor scénické hudby pro více než třicet inscenací Divadla Tramtarie.

V téměř stoleté historii českého divadla v Olomouci se Kupec benátský dočkal dvou nastudování – inscenaci z roku 1924 režíroval Karel Kalista, v roce 1958 měl pak režii Karel Novák.

Pokud chcete vědět a vidět víc, doražte na páteční premiéru!

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články