Zde může být vaše reklama.

Veronika Loulová je novou šéfkou opery a operety MDO

Veronika Loulová je novou šéfkou opery a operety MDO

foto: Lukáš Blokša

06. 01. 2022 - 13:49

Od nové divadelní sezóny bude mít soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc nové vedení. Stávajícího uměleckého šéfa Miloslava Oswalda vystřída ve funkci Veronika Loulová, která je zakladatelkou a uměleckou ředitelkou operního spolku RUN OPERUN. Nová umělecká šéfka vyvstala z výběrového řízení, které proběhlo loni na podzim. Vedení divadla si od přeobsazení postu šéfa opery a operety slibuje nový impuls, který má zabránit uměleckému ustrnutí souboru.

"Divadlo je živý organismus a čas od času potřebuje změnu. Je běžným standardem, že po deseti letech procházejí umělečtí šéfové rekonkurzem. Moravské divadlo se rozhodlo jít cestou otevřeného konkurzu. Nečeká nás lehké období, a pokud se novému uměleckému šéfovi podaří dodat souboru patřičný impuls a energii, bude to přínosem pro divadlo i pro kulturní veřejnost. Chceme, aby soubor ještě více podtrhl svůj význam z hlediska historického i současného," prozradil na tiskové konferenci k představení nové umělecké šéfky souboru opery a operety ředitel divadla David Gerneš.

Komise, složená z profesních i politických odborníků doporučila řediteli Gernešovi několik jmen, vítězně z konkurzu vzešla Veronika Loulová.

"V Moravském divadle vidím velký potenciál, stejně jako v samotném městě, proto považuji za velmi inspirativní, stát se jeho součástí. Olomoucký kraj je mi blízký i proto, že moje maminka pochází z Prostějova, je to pro mě teda tak trochu i návrat k milovaným kořenům. Jako umělkyně pocházející z nezávislé sféry mohu nabídnout olomoucké opeře svěží a současný přístup," prozradila Loulová.

Pod novým vedením by se měl soubor Moravského divadla pokusit zařadit se do středoevropského kontextu. Spolu s Loulovou nastoupí také další dvě nové tváře. Vilma Bořkovec jako šéfdramaturgyně a zástupkyně šéfky a také Adriána Spišáková jako šéfka managementu.

Další články