Zde může být vaše reklama.

Sochař Jan Dostál zahájil svoji největší výstavu v Envelopě

Sochař Jan Dostál zahájil svoji největší výstavu v Envelopě

foto: Pavel Vysloužil

22. 02. 2023 - 15:37

Jeden z nejoriginálnějších mladých českých umělců, sochař Jan Dostál, dnes otevřel svoji zatím nejrozsáhlejší výstavu s názvem Space Rotation v budově Envelopa Office Center v Olomouci.  Před vchodem do objektu, vstupní hale, proskleném atriu a interiéru Bistra Paulus vystavil dvě desítky kovových plastik zejména z posledního období své tvorby. Výstavu mohou návštěvníci vidět až do konce března.

„Všechno kolem nás rotuje, bez rotace by nebylo nic. Dlouho jsem přemýšlel, jak rotaci bez pohybu zachytit v prostoru. Výstava je o tomto procesu a jeho vývoji. Hraji si s médiem kovu, kterým vytvářím nejrůznější abstraktní motivy vycházející z jevů ve vesmíru,“ komentoval svou nejnovější instalaci v Envelopě Dostál.

Umělec žije a tvoří v Olomouci, kde v roce 2012 absolvoval hejčínské gymnázium. V Brně pak následně dokončil studium na Fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém – v ateliéru Michala Gabriela. Kromě soukromých sbírek jsou jeho díla k vidění i ve veřejném prostoru. V rodném městě na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2015 instalací ocelové sochy „Vetřelce“ na střeše domu v Šemberově ulici. Pro český pavilon na poslední světové výstavě Expo v Dubaji vytvořil téměř deset metrů vysokou sochu Mrak. Jeho dílem je také kříž s kopulí na Červeném kostele v Olomouci.

Dostál tvoří obří plastiky zejména z oceli a dalších kovů. Ve své tvorbě se inspiruje mnohdy tématy z přírody a živočišné říše, nebo jsou jeho díla čistě abstraktní.

Výstava Jana Dostála navazuje na akci Design Olomouc. České značky v Envelopě, jejíž součástí byly i tři umělcovy sochy a jedna z nich sloužila jako základ vizuální podoby akce. Přehlídka designu skončila v sobotu. Budova je pro veřejnost otevřena v pracovní dny vždy od 7,30 do 18,00.

 

Další články