Zde může být vaše reklama.

Čím stříkají Technické služby chodníky, že žloutne tráva? Přišli jsme na to

Čím stříkají Technické služby chodníky, že žloutne tráva? Přišli jsme na to

12. 06. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Občasné Olomouce jsou zděšeni. Protiplevelný postřik, který Technické služby aplikují na chodníky ve městě, hubí i vše živé v rozsahu dvou metrů od příslušného obrubníku, takže zelené pásy trávy zežloutly. Obyvatelé se bojí rakovinotvorného působení takového pesticidu a snaží se přijít na to, jakou látkou provádíme v Olomouci údržbu. Redakce Hanáckého Večerníku na to bohužel přišla. (Tento "sloupek" je psán v nadsázce a v některých částech není pravdivý).

Občané zasílají k nám do redakce už několik týdnů dotaz za dotazem, cože je to za látku, která po aplikaci na chodník spálí trávu i dva metry okolo chodníku. Pátrali jsme, a přišli jsme na nečekané souvislosti. Za prvé, látka se jmenuje Roundup, za druhé, její využití olomoucká radnice dlouho zvažovala. Čekalo se na výsledky přerovského experimentu, kdy se vybralo z Úřadu práce několik dlouhodobě nezaměstnaných, aby vytrhávali a postřiky likvidovali plevel, rostoucí mezi dlážkami. Přerov tento projekt před časem s velkou pompou spustil, s výsledky se ale později nepochlubil. Kdo ovšem dokáže číst mezi řádky, pochopil asi správně nedávnou tiskovou zprávu přerovské radnice, totiž že "do přerovských ulic vyjede příští týden samosběrný zametač s novým přídavným zařízením, které bude likvidovat plevel, jenž „prorazil“ mezi spárami chodníků, na cyklostezkách či silnicích. Až doteď pracovníci Technických služeb města Přerova ničili plevel tak, že procházeli ulice s nádrží na zádech a nežádoucí vegetaci stříkali." Je tedy jasné, že experiment selhal.

Jak si přerovskou zkušenost vyložili olomoučtí radní, je otázkou. Výkladů se totiž nabízí hned několik, od těch nechutně ultrapravicových, až po ty o neschopnosti úřednictva na radnicích, ale o tom jindy. Jisté tak je, že v Olomouci nadále používaný Roundup spadá do stejné skupiny pesticidů,  jako dodnes vyráběný produkt Draslovky Kolín s obchodním názvem Uragán D. Ne, nemylte se - skutečně se jedná o nechvalně známý Cyklon B, který se dodnes vyrábí v Kolíně, dokonce má stejnou plechovku jako tehdy, i stejnou nálepku, jen obchodní značka je jiná. Výsledky vidíme na vlastní oči, kdykoli jdeme kdysi zelenou jarní ulicí. Cyklon alias Uragán měl účinnost až od +18 C, podobné je to s Roundupem, kterým sklady TS Olomouc doslova přetékají: musí se aplikovat jen za teplých slunečných dnů, déšť by totiž postřik smyl.

Minulé úterý, za krásného slunečného, a bohužel pro malé zvířátka a nezvané rostlinky i mírně větrného dne, tak do ulic vystartovaly hned po ránu dvojice pracovníků Technických služeb, a zahájily neprodleně likvidaci larev, hmyzích škůdců, plevelů a vůbec všeho živého; díky čerstvému povětří se však větší množství Roundupu vzneslo mimo prostor zámkových dlažeb. Postřik tak můžeme označit jako úspěšný, protože spolu s likvidací plevele došlo i k úplnému vyhlazení komáří populace (schválně, kdo letos potkal komára, ať se přihlásí - vidíte, nikdo).

V týdnu se budeme tématu postřiků věnovat seriózně. Slibujeme.

Vlastimil Blaťák

Další články