Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých staveb: Červený kostel

Historie olomouckých staveb: Červený kostel

foto: Lukáš Blokša

01. 11. 2021 - 07:08

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 22.: Červený kostel
Pětapadesát metrů vysoký kostel byl postavený ve stylu severoněmecké cihlové novogotiky. Projekt kostela a samotnou stavbu řídil Franz Böhm. Projekt vypracoval v roce 1898, stavba začala v roce 1901 a skončila o rok později. Jako kostel sloužil několika církvím do roku 1959, než jej stát předal Univerzitní knihovně. 

Kostel stojí na místě hradeb původní bastionové olomoucké pevnosti. Projekt kostela vypracoval Franz Böhm v roce 1898 a sám řídil stavbu až do jejího dokončení v roku 1902 (základní deska byla položena 17. května 1901). Böhmův projekt zjednodušil vypuštěním postranních arkád a celkově upravil německý architekt Max Löw z Brunšviku. 

Urbanisticky patří kostel do záměru architekta Camilla Sitteho, jenž zpracoval první regulační plán výstavby města Olomouce, s důrazem na celkové vedení a budovy na dnešní třídě Svobody. Záměrem architekta bylo vybudovat moderní okružní třídu podle vzoru Ringstraße ve Vídni, přičemž po obvodu této okružní třídy měly vyrůst monumentální státní, městské i soukromé budovy.

Pro světské použití musel být kostel vysvěcen a svému původnímu účelu už od té doby nesloužil. Knihovna jej vzhledem k chybějícím prostorům začala využívat jako sklad knih, k čemuž sloužil ještě donedávna, než se Vědecké knihovně v Olomouci podařilo dokončit stavbu nové moderní skladovací haly v jiné části Olomouce.

Z původní stavby se v interiéru dochovala dřevěná kazatelna, varhany jsou k vidění v chudobínském husitském kostele. Od doby, kdy je využívaný jako sklad knih, se do něj podívala veřejnost jen ve dvou případech. A to v letech 2004 a 2005, kdy byl zpřístupněný v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Knihy, které se odstěhovaly z Červeného kostela pryč, by už v blízké době mohli nahradit návštěvníci knihovny. Budova totiž od podzimu loňského roku prochází rekonstrukcí, po jejím konci by pak mohla být využívána jako přednáškový sál, ale také pro další kulturní a společenské akce. V rámci oprav už došlo mimo jiné k vyjmutí časové kapsle z věže kostela. Místo jedné kapsle, ve které byly připomínky doby, ve které kostel vznikl, se při navrácení kopule na věž dostanou dovnitř hned tři kapsle, ve kterých budou také připomínky dnešní doby. A to včetně respirátoru FFP2.

Další články