Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Žena čísla: Pavla Macharáčková

Žena čísla: Pavla Macharáčková

foto: Petr Pelíšek

07. 03. 2020 - 13:00

Mít na starosti hlavu města, k tomu navrch házenkářský oddíl i jeden celý sportovní klub. Jaké to, to přesně ví Pavla Macharáčková. Pracuje na olomoucké radnici v kanceláři primátora, vede oddíl házenkářek SK UP Olomouc a k tomu je i ve vedení celého univerzitního klub.

Pracuje jako asistentka primátora. Jak moc je to náročné? Co vše má na starosti? „Hlavní náplní mé práce je plánování programu primátora a příprava podkladů k jednání, ostatní se mění každým dnem. V naší kanceláři se hodně odráží aktuální situace ve městě. Ta variabilita je to, co mě na mé práci baví, nemám ráda stereotyp, nikdy nevím, co mě v práci další den potká. Jsou dny, kdy z práce jezdím hodně unavená,“ řekl Macharáčková.

Jaké pracovní prostředí se jí líbí více? V historické krásné radnici nebo v moderní budově v Hynaisově ulici? „Historická radnice je mi rozhodně bližší, o historii se zajímám a jednu dobu, po gymnáziu, jsem ji chtěla i studovat. Taky mám ráda pohádky, a když se nějaké jednání protáhne a zůstanu v kanceláři déle, připadám si tam jako princezna na zámku,“ poznamenala.

Věnuje se házené, je ve vedení SK UP Olomouc z. s. Je složité být hrající předseda klubu? Co všechno mimo palubovku musíte obstarat? „Složité to je, ale už jsem zvykla, jen si třeba špatný výsledek beru víc osobně a občas nemám čas se pořádně rozcvičit. Na rozdíl od ostatních musím obstarat administrativu, zajistit halu, dopravu na venkovní utkání, komunikuji s rozhodčími a Českým svazem házené, asi toho bude víc, ale už to beru jako každodenní rutinu. Část povinností už si převzaly holky a dělají je automaticky, trenér určuje sestavu na utkání a řídí ho, hodně mi pomáhá i táta, který zajišťuje administrativu během utkání,“ řekl Macharáčková. „Na podzim jsem se nedobrovolně přesunula víc do pozice funkcionáře, v zápase jsem si přetrhala vazy v koleni. Bylo mi líto, a pořád je, že nemůžu hrát, ale dalo mi to příležitost věnovat se více organizačním věcem nejen v našem oddíle, ale i celém klubu. Oddíl házené, který vedu, je totiž jen jedním z dvaceti, které klub SK UP sdružuje. V letošním roce slavíme 70. od založení klubu a společně s dalšími členy výkonného výboru se snažíme klub pozvednout, máme nového logo a první březnovou sobotu pořádáme sportovní Galavečer. Věřím, že se nám podaří klub zařadit mezi nejlepší olomoucké kluby i z pohledu veřejnosti,“ podotkla.

Proč hraje zrovna házenou? To je i v podání žen poměrně tvrdý sport. „Řekla bych, že jsem neměla moc na výběr, táta byl uznávaným mezinárodním rozhodčím, sestra házenou hrála a já na házenkářském hřišti tím pádem vyrostla. Moje máma by ale asi řekla něco jiného...prý jsem si v pěti letech sbalila batoh a řekla jí, že jdu prostě na házenou ... Podle mě dodnes, s každou mou modřinou a zraněním, lituje, že mě nezastavila. Na tu tvrdost si zvyknete, je to dobrá průprava do života, nikdo vám nic nedaruje,“ řekla.

Další články