Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Dramaturgyně filharmonie Žena měsíce: Ivana Kalina Tabak

Žena měsíce: Ivana Kalina Tabak

foto: Ester Havlová

26. 09. 2019 - 18:00

Rozhovor s Ivanou Kalina Tabak je inspirující. Přesto (anebo právě proto), že působí velmi tichým a plachým dojmem, je z každého slova cítit, že jí jde o hudbu a nikoli o veliká prohlášení a veliká slova. Působí tak skromně, jak to jenom lze.

Odkud pocházíte a jak jste se dostala do Olomouce?
Pocházím z Nového sadu v Srbsku. Žila jsem tam do svých jednadvaceti. Když přišlo bombardování, přestěhovala jsem se do Bratislavy, kde jsem žila sedm let a stačila jsem vystudovat hru na klavír. Potom jsem odešla do Prahy studovat hudební vědu, abych se následně vdala do Brna, kde žiju, a denně cestuji do Olomouce. Z rodičovské jsem se totiž přihlásila na konkurs na dramaturga zdejší filharmonie. A povedlo se mi uspět.

Znala jste předtím Olomouc?
Byla jsem tu pouze jednou s americko-srbskou návštěvou. Jinak ne. Když ke mně doputoval ten inzerát, říkala jsem si, že kdybych to nezkusila, mohla bych toho litovat. Jako dramaturg zde působím od ledna a první dojem? To bylo nadšení.

Kam chcete filharmonii pomoci vést?
Vlastně je to moje vysněná pozice. Slučuje všechno, co jsem zatím v životě dělala. Byla jsem manažerkou komorních souborů, mám zkušenosti s granty, s výběrem programu, s psaním doprovodných textů. Velmi mě baví pracovat ve druhém nejstarším orchestrálním souboru v Česku, to není obyčejná věc. To je čest. Samozřejmě jsem některé záležitosti  začala po příchodu vnímat i kritickým pohledem a hledám, co je třeba vylepšit, aby byl ten orchestr konkurenceschopný.

Co chcete do souboru přinést?
Chci navázat na dlouholetou tradici, a chci, aby byla dramaturgie zajímavá jak pro dlouholeté abonenty, tak i pro mladé lidi i pro odborníky. Nechci mluvit přímo o novinkách, ale o celkové koncepci, aby byla rozmanitá, abychom přivedli významné hudebníky a aby každý koncert měl svůj příběh.

Jak chcete přivést k vážné hudbě mladé?
Je pravda, že mladší generace koncerty vážné hudby moc často nenavštěvuje, ale jsme v univerzitním městě a vnímám to jako obrovský potenciál. Jednou z cest může být cross over spolupráce, například s rockovými kapelami.

Prozradíte, jak na vás zatím Olomouc působí?
Obrovsky se mi líbí parky. A zvláštní rovnováha mezi velkými náměstími a úzkými uličkami okolo. Ráda jimi chodím sama jen se svými myšlenkami. Olomouc je krásná, různorodá, a má co nabídnout.

Další články