Dnes:3°C

Zítra:1°C

Středa 8.12. Květoslava
Menu

Přerov hostí od soboty mistrovství světa žen v hokeji do 18 let

Přerov hostí od soboty mistrovství světa žen v hokeji do 18 let

05. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Od roku 2008 píše Mezinárodní hokejová federace historii mistrovství světa žen do 18 let. Jedna věc se za tu dobu nikdy nezměnila – složení finálové dvojice. Historie turnajů do 18 let i vývoj ženského hokeje v zemi oprávněně dodaly české reprezentaci každoroční ambice na bronzovou medaili. Získala ji zatím dvakrát, na úvodním mistrovství v Calgary a v roce 2014 v Budapešti.

V čele s početně silným ročníkem 1998 loni sahaly Češky po čtvrté semifinálové účasti v řadě, jenže švédský obrat ve třetí třetině čtvrtfinále rozhodl jinak. Nakonec z toho bylo páté místo. O příčku hůř skončil domácí výběr na předešlém šampionátu ve Zlíně a Přerově, fanouškům tak výsledkově nepoděkoval za skvělou podporu. Právě to by rád napravil letos. Deset hokejistek si zahrálo loni v Kanadě, osm ze zbývajících tehdy ještě tvořilo kádr nejmladší reprezentace do 15 let. Premiérový šampionát čeká i její současnou kapitánku Kristýnu Kaltounkovou, hráčku ročníku 2002, která může navázat na rekordní zápis krajanky Anety Tejralové – česká obránkyně se jako dosud jediná představila na čtyřech juniorských šampionátech.

Pět let po velmi úspěšném pořadatelství se mistrovství světa žen do 18 let vrací zpátky. Přehlídku největších hokejových nadějí podruhé hostí Přerov a Zlín. 7. ledna 2012 přebíraly ve zlínské PSG aréně kanadské juniorky zlaté medaile, 7. ledna 2017 bude v obou hostitelských městech vhozeno úvodní buly jubilejního desátého šampionátu hokejistek do 18 let. A Česká republika má jako pořadatelská země na co navazovat. Předešlé domácí mistrovství totiž přineslo návštěvnický rekord. Fanoušci v Přerově a Zlíně byli hladoví nejen po zápasech českého týmu, v hojném počtu chodili i na ty ostatní. 22 utkání vidělo dohromady 17 480 diváků a rekord padl i v počtu na jeden zápas – na bitvu o páté místo přišlo neuvěřitelných 3250 diváků. Domácí tým tehdy podlehl Finsku a led zkrápěly české slzy, přesto si hokejistky ještě čtvrt hodiny po zápase vychutnávaly ovace vestoje.

Amerika a ti ostatní. Dva stále oddělené světy

Co se od roku 2008 a prvního šampionátu juniorek změnilo v České republice? Seniorský tým se posunul mezi světovou elitu a má na dosah premiérové účasti pod pěti kruhy, talenty začala plodit velmi úspěšná reprezentace do 15 let. A když už je řeč o olympijských hrách, alespoň na těch mládežnických si už zahrál výběr šestnáctiletých.

Cíl kategorie do 18 let však zůstává pořád stejný – každý rok bojovat o bronzové medaile a místo na evropském výsluní. Finále je zatím nepřekonatelnou doménou zámořských velmocí, pětkrát slavily Spojené státy a čtyřikrát Kanada. Jsou to Američanky, komu by další titul přisoudil zlatý hattrick.

Ostatní země se přibližují, ale stále nejsou tak blízko, aby dokázaly historicky dané vládce ženského hokeje pokořit. Nejúspěšnějším evropským účastníkem je Švédsko s pěti bronzovými medailemi, následuje Česko se dvěma. Tu první vybojovalo na zmiňovaném úvodním mistrovství v Calgary, druhou v roce 2014 v maďarské Budapešti. Jednou si na cenný kov sáhlo Finsko, jednou už také Rusko.

Loni odjížděla česká reprezentace z Kanady zklamaná. Po třech účastech v semifinále za sebou tentokrát nepřekonala čtvrtfinálové brány a skončila na pátém místě, juniorský celek musela vzápětí opustit početná kostra ročníku 1998. I nástupnický tým protkaný mladšími hráčkami má ale v nohou spoustu zkušeností. Čtyři hokejistky je už sbírají v zámoří.

Česko ve skupině s Japonskem, Švýcarskem a Finskem

Mistrovství světa žen do 18 let má i letos osm účastníků. Co se ale od prvních turnajů změnilo, to je jeho formát. Do základní skupiny A jsou zařazeny čtyři nejlepší týmy z posledního šampionátu, první dva si automaticky zajistí semifinále. Naopak dva nejslabší celky z níže postavené skupiny B budou bojovat o udržení. Zbývající čtveřice týmů si to rozdá ve čtvrtfinále.

Zatímco skupinu Kanady, Spojených států, Švédska a Ruska hostí Zlín, domácí reprezentace odehraje celý turnaj v Přerově. Místní stadion v roce 2014 úspěšně hostil také seniorský šampionát druhé světové skupiny žen. Na fanoušky se bude výběr trenéra Jana Fidrmuce hodně spoléhat, to oni můžou převážit medailové misky vah zase na českou stranu.

Národní tým odstartuje šampionát v sobotu 7. ledna v 16:15 zápasem proti Japonsku, v základní skupině ho dále čekají Švýcarsko a Finsko. Turnaj vyvrcholí přesně o týden později, finále bude hostit zimní stadion ve Zlíně.

-ms-

Nic podobného předtím až do roku 2016 historie šampionátů nezažila. Loňské mistrovství v kanadském St. Catharines už ale oba české primáty roztrhalo. Kolébka hokeje hostila turnaj poprvé od jeho premiéry v Calgary a všechny tabulky znovu obrátila naruby. Finálový souboj zámořských velmocí si nenechalo ujít 5 516 fanoušků a celková návštěvnost překonala tu ze Zlína a Přerova téměř dvojnásobně.

Další články