
Obce v kraji už dvacet let neplatí poplatky za místní rozhlas
Od roku 2001 nemusí obce na územi Olomouckého kraje řešit poplatky za místní rozhlas pro Ochranný…
15. 04. 2019 - 06:57
Psychologové z Univerzity Palackého v Olomouci přišli s výsledky rozsáhlého výzkumu, v němž se věnovali závislosti českých puberťáků na digitálních hrách. Zjistili, že přibližně čtyři děti ze sta vykazují příznaky závislosti. To znamená, že je u nich vysoká pravděpodobnost, že závislé jsou. Naměřená hodnota je v rámci Evropy mírně vyšší, alarmující je však fakt, že se jedná především o žáky druhého stupně základních škol.
Takto rozsáhlý výzkum zaměřený na závislost adolescentů na digitálních hrách a založený na diagnostických kritérií se v České republice uskutečnil vůbec poprvé. Odborníci z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého do něj zapojili 3 950 adolescentů z náhodně vybraných českých škol. Šetření se uskutečnilo mezi adolescenty ve věku 11 až 19 let. Šetření ukázalo, že celková prevalence pro poruchu hraní internetových her je pro adolescenty v uvedeném věku 3,70 procent. Autoři se zaměřovali také na užívání internetu obecně. Při porovnání problematického užívání internetu z hlediska genderu zjistili, že vyšší počet dívek trpí mírnou či střední závislostí na internetu, naopak v kategorii vysoce závislých je vyšší počet chlapců. „Dívky jsou častějšími uživateli internetu, častěji i zanedbávají školní povinnosti. U chlapců jsme však zjistili častější problém se snižováním sociálních interakcí,“ uvedl Martin Dolejš z katedry psychologie. Z výsledků tříletého zkoumání podle autorů studie také vyplývá, že trávení času na internetu přináší školní zhoršení a školní problémy 18 procentům adolescentů.
Skoro 30 % chodí pozdě spát kvůli internetu
Vinou internetu jich téměř pravidelně chodí pozdě spát 27 procent. Získané údaje navíc dokládají, že s dobou trávenou hraním digitálních her roste tělesná hmotnost. Zcela zásadní je však ta skutečnost, že internetová závislost, která je ve vzájemném vztahu se závislostí na hraní počítačových her, má stejně jako jiné rizikové aktivity blízko k impulzivnímu i agresivnímu chování. „Nevnímáme hraní her jako takové nějak nebezpečným, hraní her má i mnoho pozitivních aspektů. Přesto však jedno velmi důležité upozornění ze získaných údajů plyne, a to je spojené s faktem, že nejvyšší míru symptomů závislosti na digitálních hrách jsme shledali u žáků druhého stupně základních škol.,“ zdůraznila pak Jaroslava Suchá ze stejnojmenné katedry.
-lub-
Od roku 2001 nemusí obce na územi Olomouckého kraje řešit poplatky za místní rozhlas pro Ochranný…
Okresní hospodářská komora Olomouc zvládla těžký rok 2020 bez výraznější újmy. Současně musela být…
Při zběžném pohledu do kalendáře by si člověk mohl říct, že se všechny probíhající stavby na…
Necelých 300 tisíc korun poputuje do obcí, které v červnu loňského roku zasáhla povodeň. Peněz ze…
Náročný rok nejen z pohledu počtů výjezdů za sebou mají krajští hasiči. Celkem řešili jednotky…
Kriminalisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání…