Dnes:17°C

Zítra:23°C

Sobota 25.9. Zlata
Menu

Pole na Dlouhé vystřídá park s výhledem na Dóm

Pole na Dlouhé vystřídá park s výhledem na Dóm

foto: Lukáš Blokša

29. 04. 2021 - 06:00

Město Olomouc se chystá v příštích letech posílit své jméno města parků a květin. Parkových úprav se na území hanácké metropole chystá hned několik. V současné době už probíhá revitalizace ASO parku u fotbalového Androva stadionu, chystá se ale také proměna pole na Lazcích, kde by měl vzniknout zcela nový park. Nová parková plocha by měla vzniknout místo pole, které leží na dohled od katedrály svatého Václava. Součástí nového parku by se mohl stát také ostrov, případně poloostrov, který by umožňoval dojít až k vodní hladině Mlýnského potoka.

První nové informace o záměru park vybudovat se objevily loni v létě, čtrnáct let od první studie, kterou si tehdy město nechalo vypracovat. Park by se měl nacházet na poli v ulici Dlouhá, mezi silnicí a Mlýnským potokem.

Podle Radima Schuberta, který je vedoucím komise městské části, jde pro Lazečáky o výbornou správu a jsou patřičně hrdí na to, že má v místě současného pole vzniknout park.

„Je to pro Lazce důležitá lokalita. Jsme rádi, že se po spoustě let začíná něco dít, nepřišlo nám totiž úplně vhodné, že prakticky v centru města je pole. Zároveň nás těší, že díky tomu, že se chystá vybudování parku, už se o prostor nezajímají developeři, jak to bylo v minulosti zvykem. Park by zároveň mohl potvrdit lazecké sídliště jako jedno z nejzelenějších míst ve městě,“ řekl Večerníku Schubert.

Park by měl svým vzhledem připomínat louku s rozvlněným terénem. Město si v současné době nechává zpracovat studii, která má ještě více zapojit okolo jdoucí Mlýnský potok. Koryto vodního toku by se mělo výrazně rozšířit směrem do současného pole k ulici Dlouhá.

„Původně byl v plánu ostrov, teď spíš poloostrov, obě varianty jsou ovšem ve hře. Měl by tam vzniknout postupný břeh s mělkou vodou, kde si můžou děti sáhnout na vodu,“ dodal Schubert. Ten také prozradil, že se i v nových návrzích bude částečně vycházet z původní studie, která k místu vznikla už v roce 2006.

Nový park by měl doplnit prstenec kolem historického centra města Olomouce.

„Rádi bychom během realizace počítali s Mlýnským náhonem. Podle plánů se v parku počítá také s cyklostezkou," uvedla na loňském veřejném projednávání Křenková z útvaru městského architekta.

„Už v územních plánech z minulosti se počítá s parky, ten je také součástí současného územního plánu. Park by měl propojovat zeleň v rámci celého města. Směrem na sever a také u vodních toků," doplnila.

Jako první by se proměnilo současné pole
Radim Schubert spolu s dalšími lidmi založil Spolek Olomouc-Lazce. Ten se má kromě zeleně a výsadby stromů věnovat právě přípravám nového parku. Park by měl mít v budoucnu rozlohu kolem dvaceti tisíc metrů čtverečních. Pravděpodobně by se nestavěl celý najednou, ale po částech.

Město v současné době jedná také s Univerzitou Palackého, která vlastní pozemek v těsné blízkosti místa. Už během loňské debaty vystoupila děkanka pedagogické fakulty. Právě s univerzitou teď město jedná, zda dojde ke směně pozemků, případně k propojení připravovaného parku a edukačních prostor univerzity.

Na podobě parku v Dlouhé by se měli podílet i obyvatelé Olomouce
Město Olomouc loni v létě uspořádalo veřejnou debatu ohledně možné podoby nového parku, na které vystoupil také autor původního návrhu z roku 2006 Radek Pavlačka.

„Jsme Olomoučáci a patrioti, takže nám není jedno, co v Olomouci vzniká. Park má velký potenciál. Vytvořili jsme studii, která by měla ukázat potenciál místa. To území má jednu úžasnou hodnotu, kterou je přítomnost Mlýnského náhonu. Naznačili jsme také, že by se s ním mohlo velice zajímavě pracovat. Mohl by se odtěžit terén a přiblížit občany k vodě. Důležité je, že ve studii existuje také výsadba keřů a stromové patro, které park oddělí od rušné Dlouhé. Je zde také cyklostezka," prozradil na debatě Pavlačka.

Na debatě se tehdy otevřela také otázka, zda se nový park v případě realizace dotkne přilehlých zahrádek a edukační zahrady, kterou zde má Univerzita Palackého. V obou případech byla odpověď ne. „Současná etapa se nedotkne ani zahrádek," řekla loni v létě Křenková.

Nový park už vzniká i u fotbalového stadionu
V současné době probíhají práce na dokončení studie, obyvatelé Lazců, včetně Schuberta, věří, že pracovat na realizaci by se mohlo začít už příští rok.
 
Park na Dlouhé bude dalším, který v Olomouci vznikne, případně bude revitalizován. V současné době je v procesu proměna ASO parku u fotbalového Androva stadionu.
 
Založení parku na Lazcích by nemělo být komplikováno žádnými jinými záměry. Ještě před třemi lety město pole nabízelo pro vybudování Centra bezpečí, to už se ale v současné době připravuje na jiném místě v Olomouci, poblíž neředínského letiště, proto parku ve vzniku nic nebrání.

Další články