Dnes:11°C

Zítra:10°C

Sobota 23.10. Teodor
Menu

Moravské divadlo představilo novinky na divadelní sezónu

Moravské divadlo představilo novinky na divadelní sezónu

foto: Moravské divadlo Olomouc

14. 08. 2021 - 08:51

Moravské divadlo sídlící v centru Olomouce přežilo v poslední době několik zkoušek a se stále opravovanou střechou se pomalu chystá po covidové pauze otevřít veřejnosti. Na novou sezónu 2021/2022 si přichystalo hned několik novinek.

Diváci se tak mohou těšit na premiérové tituly Nabucco, Rok na vsi, Noc v Benátkách, Louskáček – Kouzelný příběh či Zánik samoty Berhof, ale také na aktivity nově vzniklého Ateliéru Moravského divadla Olomouc. Zažít divadlo jinak a sdílet tyto zážitky s ostatními umožní také Klub mladého diváka Arter Olomouc. Pomyslným předvojem nabité divadelní sezony je pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto, který odstartuje 20. srpna.

„Během dlouhé pauzy, kdy zdravotníci, hygienici a další profese bojovaly s pandemií, za což jim patří úcta, dík a obdiv, jsme nezaháleli a mimo snahy o zapojení se do boje s virem jsme připravovali nové inscenace, projekty a udržovali v kondici stávající repertoár. Proto vám nyní můžeme představit celou škálu novinek,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Několik nových titulů už stihli umělci Moravského divadla představit publiku během akce Moravské divadlo na Floře. Před návratem pod střechu divadla je čeká ještě jedna premiéra pod širým nebem. Komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba, která zahájí v pátek 20. srpna v areálu Korunní pevnůstky pátý ročník festivalu Moravské divadelní léto. Vůbec poprvé bude na festivalu zastoupený operetní žánr. V sobotu 21. srpna se na jevišti představí klášterní chovanka Denisa, varhaník Célestin a další hrdinové populární operety Mamzelle Nitouche. Na neděli 22. srpna chystá Moravské divadlo dopoledne pro děti s pohádkovým představením Krysáci a ztracený Ludvík, hudební dílničkou, předčítáním z oblíbených dětských knih a dalšími atrakcemi. Po roce se na Korunní pevnůstku vrátí Sluha dvou pánů, který je ozdobou repertoáru Moravského divadla již osm let. Letní přehlídku pak v úterý 24. srpna uzavře další divácký hit – interaktivní detektivka Splašené nůžky, v níž si úlohy vyšetřovatelů vraždy zahrají sami diváci.

Prvním premiérovým představením v budově Moravského divadla bude v pátek 3. září baletní Sólo pro tři inspirované tvorbou a životy tří zpívajících básníků Karla Kryla, Vladimíra Vysockého a Jacquese Brela. Inscenace v choreografii a režii dlouholetého uměleckého šéfa baletu pražského Národního divadla Petra Zusky se k divákům zatím dostala pouze v on-line podobě. V úvodu nové divadelní sezony tak konečně zažije plnohodnotnou premiéru. Příznivci klasického baletu pak zažijí předčasné Vánoce na začátku listopadu, kdy bude mít premiéru nové nastudování jednoho z nejpopulárnějších baletů Petra Iljiče Čajkovského, tentokrát s názvem Louskáček – Kouzelný příběh. Inscenaci připraví umělecký šéf souboru Michal Štípa spolu s baletním mistrem Guidem Sarnem. Třetí baletní premiérou nové sezony bude adaptace románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye.

Už na jaře zkoušel soubor činohry v divadelní budově adaptaci Vánoční koledy Charlese Dickense. Inscenace Pan Scrooge měla mít premiéru na začátku června, nakonec se dočká na začátku října. Pod divadelní úpravou je podepsaný uznávaný slovenský režisér Marián Pecko, v titulní roli se představí Lukáš Červenka. Další výraznou režisérskou osobností, která letos spolupracuje se souborem olomoucké činohry, je Miroslav Krobot, bývalý kmenový režisér Národního divadla v Praze a bývalý umělecký šéf pražského Dejvického divadla. Na konci listopadu bude mít premiéru adaptace novely prostějovského rodáka Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof. „Protože víme, že se pánové Körner a Krobot vzájemně dobře znají a měli jsme za to, že tahle látka by pana Krobota mohla zajímat, zkusili jsme mu režii u nás nabídnout. Setkání s ním bylo velmi příjemné a zajímavé, akorát nám sdělil, že už divadlo režírovat nechce, protože vše, co na divadle toužil udělat, už zinscenoval, a tak si chce od klasického divadla na nějaký čas odpočinout. Když jsme se pak ale zmínili o autorovi a konkrétním titulu, přeci jen mu to nedalo a vzal si týden na rozmyšlenou. Po týdnu mi sám zavolal, že naši nabídku přijímá,“ zavzpomínal umělecký šéf činohry Roman Vencl a upozornil současně na to, že Körnerovo dílo se na jeviště Moravského divadla dostane vůbec poprvé.

Rok 2021 měla velkolepě zahájit výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, choreografii Miřenky Čechové a s hudbou oceňovaného Ivana Achera nakonec otevře rok 2022. Vloni uvedl soubor činohry v české premiéře divadelní úpravu francouzského filmového hitu Nedotknutelní. A adaptace filmové předlohy nebude chybět ani mezi novinkami sezony příští. Poslední činoherní premiérou příští sezony pak bude americká konverzační komedie Dokud nás lež nerozdělí.

Více než rok od původně plánovaného termínu premiéry se prvního uvedení na olomouckém jevišti konečně dočká inscenace jediné Beethovenovy opery Fidelio. Po sedmnácti letech se na repertoár vrátí slavná Verdiho opera Nabucco. Tradiční předvánoční hit – Rybova česká mše vánoční – se pak dočká nové podoby, koncertní verzi nahradí inscenovaná. Příznivce operety jistě potěší jeden z nejuváděnějších titulů Johanna Strausse mladšího Noc v Benátkách, inscenaci bude režírovat Dagmar Hlubková. Nejen dětskému publiku představí soubor opery a operety v dubnu příštího roku Budulínka, Karkulku, Šípkovou Růženku a dvanáct měsíčků, tedy hrdiny čtyř pohádkových minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Hudební tečku za sezonou pak napíše Mozartův Únos ze Serailu.

Od nové sezony začne naplno fungovat Ateliér Moravského divadla Olomouc, který rozšíří stávající nabídku o divadelní dílny, besedy s herci a režiséry nebo dramaturgické úvody. „Cílem je nabídnout doprovodné aktivity, které divákům umožní nahlédnout do zákulisí divadla či přípravy inscenace nebo jim pomohou interpretovat představení, na které se chystají nebo které právě zhlédli,“ uvedla členka činohry Jana Posníková. Další novinkou je Klub mladého diváka Arter Olomouc, iniciativa Moravského divadla a studentů Katedry divadelních a filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, k níž se postupně připojily Divadlo Tramtarie, Divadlo na Šantovce, Moravská filharmonie Olomouc či Muzeum umění Olomouc. Klub, jehož název vznikl spojením anglických slov “art” (umění) a “theatre” (divadlo), chce svým členům zpřístupnit vybraný program olomouckých divadel za zvýhodněné vstupné – ale nejen to. Prostřednictvím návštěv představení, dramaturgických úvodů, rozhovorů s tvůrci, workshopů, prohlídek zákulisí a diskusí vytvoří otevřený prostor pro společná setkání s kulturou. Členem klubu se může stát každý ve věku 15 až 26 let, studium není podmínkou.

Program V. ročníku festivalu Moravské divadelní léto

20. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20:00)
21. 8. 2021 Florimond Hervé: MAMZELLE NITOUCHE (17:00)
22. 8. 2021 DOPOLEDNE S DIVADLEM – výtvarná dílnička, hudební dílnička, fotokoutek, předčítání, malování na obličej, airbrush tetování (9:00 – 14:00)
22. 8. 2021 Cyril Podolský a Martin Šinkovský: KRYSÁCI A ZTRACENÝ LUDVÍK (host - Divadlo D5 Praha) (10:00)
22. 8. 2021 Carlo Goldoni: SLUHA DVOU PÁNŮ (20:00)
23. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA (20:00)
24. 8. 2021 Paul Pörtner: SPLAŠENÉ NŮŽKY (20:00)

Premiérové tituly divadelní sezony 2021/2022

BALET

31. 5. 2021 TALENTOMÁNIE
3. 9. 2021 Jacques Brel, Vladimír Vysockij, Karel Kryl: SÓLO PRO TŘI
5. 11. 2021 Petr Iljič Čajkovskij: LOUSKÁČEK – KOUZELNÝ PŘÍBĚH
8. 4. 2022 Aniello Mallardo: OBRAZ DORIANA GRAYE

ČINOHRA

18. 6. 2021 Nikolaj Vasiljevič Gogol: REVIZOR
20. 8. 2021 Robin Hawdon: DOKONALÁ SVATBA
8. 10. 2021 Charles Dickens: PAN SCROOGE
26. 11. 2021 Vladimír Körner: ZÁNIK SAMOTY BERHOF
21. 1. 2022 Alois a Vilém Mrštíkovi: ROK NA VSI
11. 3. 2022 Jiří Hubač: HRABĚNKA
6. 5. 2022 Joe DiPietro: DOKUD NÁS LEŽ NEROZDĚLÍ

OPERA a OPERETA

25. 6. 2021 František Ferdinand Šamberk, Karel Hašler: PODSKALÁK
24. 9. 2021 Ludwig van Beethoven: FIDELIO
prosinec 2021 Jan Jakub Ryba: ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ (inscenovaná verze)
17. 12. 2021 Giuseppe Verdi: NABUCCO
18. 2. 2022 Johann Strauss ml.: NOC V BENÁTKÁCH
24. 4. 2022 Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Svěrák: MINIOPERY
10. 6. 2022 Wolfgang Amadeus Mozart: ÚNOS ZE SERAILU

Další články