Dnes:23°C

Zítra:25°C

Středa 17.7. Martina
Menu

Univerzita zve Unikátní výstava fotografií kostela zničeného vojáky

Unikátní výstava fotografií kostela zničeného vojáky
UP - ilustrační foto

11. 04. 2019 - 11:59

Olomouc - Originálním způsobem se studenti katedry dějin umění filozofické fakulty rozhodli připomenout osudy jednoho z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě – kostela svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě u Libavé. Chrám, který se v 50. letech stal součástí vojenského výcvikového prostoru, zničily armády bývalého socialistického bloku. Studenti jej nyní představí na fotografické výstavě s názvem Anna, Karel, Dmitrij. Světice, biskup a voják v poutním kostele.

Expozice nabídne dvanáct fotografií z roku 1941, které dokládají původní bohatou výzdobu kostela, a dvanáct snímků z roku 2019, jež přesně podle těch historických nafotili studenti katedry dějin umění. Nabízíme tak emocionálně silnou konfrontaci, poukazující na uměleckou a historickou hodnotu kostela,“ uvedla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění filozofické fakulty.

Kostel sv. Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě patřil k významným poutním místům na Moravě. Zázračně nalezené a legendami opředené sošce svaté Anny tam po staletí přicházela vzdát úctu procesí poutníků. Jejich dary pak v letech 1682–1688 umožnily zbudovat nový barokní kostel, jehož výstavbu inicioval olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna.

Osud chrámu zásadně ovlivnila druhá světová válka, po jejímž skončení bylo z těchto míst odsunuto původní německé obyvatelstvo. Kostel se stal součástí nového vojenského výcvikového prostoru Libavá a na jeho zkáze se nejvíce podepsal pobyt spojeneckých armád po sovětské okupaci země. V roce 1969 vojáci odstřelili budovu tamního kláštera, stejný osud měl potkat i chátrající kostel, z něhož se již dříve podařilo přesunout alespoň některá díla do jiných lokalit.

Součástí expozice bude i mapa připravená studenty rusistiky filozofické fakulty. „Zaznačili v ní lokality, z nichž pocházeli vojáci, kteří na zdech kostela zanechali nápisy. Našim cílem je prezentovat aktuální neutěšený stav této památky. Zároveň chceme iniciovat diskuzi o koncepci její obnovy a nedávných zásazích,“ dodala vedoucí katedry dějin umění.

Výstava je součástí stejnojmenného projektu, jehož cílem je prostřednictvím série doprovodných akcí upozornit na tuto jedinečnou památku. Návštěvníci expozice získají informace o historii, výzdobě a umělecké koncepci této stavby, které nejenže doplní, ale i blíže objasní problematiku poutního kostela.

Zájemci, kteří se pak budou chtít podívat do kostela, se mohou zúčastnit akce Bílý kámen. Koná se vždy 1. května. V tento den se už tradičně otevírá Vojenský újezd Libavá a studenti katedry dějin umění a slavistiky budou příchozí seznamovat s kostelem a jeho významem přímo na místě.

Vernisáž expozice se za přítomnosti arcibiskupa Jana Graubnera uskuteční 17. dubna od 17 hodin v prvním patře Uměleckého centra UP. Výstava potrvá do 3. května. K vidění je od pondělí do pátku vždy v době od 7 do 22 hodin.

-age-

0 komentářů

Další články