
Vlastivědné muzeum funguje online, nabízí několik výstav
Stejně jako spousta dalších, muselo kvůli stávající epidemiologické situaci a následným nařízením…
foto: VMO
09. 11. 2020 - 08:51
Soška Pražského Jezulátka je 48 cm vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, která nenapodobitelným způsobem zobrazuje Ježíše Krista v dětství. Dle pramenů pochází ze Španělska z období poloviny 16. století. Podle legendy se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který dle jeho podoby sošku vymodeloval.
"Do Prahy sošku přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která ji darovala jako svatební dar své dceři Polyxéně z Lobkovic. Ta ji věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné, kde ji mohou obdivovat návštěvníci až do dneška," uvedl mluvčí muzea Antonín Valenta.
Pražské Jezulátko je oblékáno hned do několika sad šatiček, korunek a šperků, podle liturgického období. Je předmětem úcty věřících z celého světa a za slavnou soškou každý rok míří statisíce turistů a poutníků. U sošky se také při své návštěvě pomodlil papež Benedikt XVI. v roce 2009, který jako dar přinesl korunku.
"Na vystavené 1:1 kopii Pražského Jezulátka, kterou prezentujeme ve spolupráci s klášterem Pražského Jezulátka, si budete moci prohlédnout model šatiček, které vyšívala vlastnoručně císařovna Marie Terezie," prozradil Valenta.
Stejně jako spousta dalších, muselo kvůli stávající epidemiologické situaci a následným nařízením…
Netradiční výstava děl, která vzájemně propojuje pouze téma, měla v Muzeu moderního umění v…
Vlastivědné muzeum v Olomouci patří mezi největší a nejstarší muzejní instituce v ČR. Zároveň má…
Galerijní i negalerijní místa v centru Olomouce propojí unikátní výstavní projekt s názvem 4+1 /…
Ještě včera jste mohli zavítat na výstavu Keltské kamenné hlavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Ode…
Do Olomouce dorazila Keltská hlava – artefakt nevyčíslitelné hodnoty. A od zítra bude vystavena za…