Zde může být vaše reklama.

Trápila ředitelka školky děti? Redakci se ozývají rodiče se svědectvími

Trápila ředitelka školky děti? Redakci se ozývají rodiče se svědectvími

24. 03. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Situace v mateřské škole Michalské stromořadí je napjatá. Poté, co velká část bývalých i současných učitelek školky obvinila prostřednictvím naší redakce ředitelku z nátlaku na zaměstnance a zneužívání moci, se v redakci doslova roztrhl pytel s desítkami svědectví, mezi které patří i ta od rodičů dětí. Všechna jsou přitom maximálně šokující. Je to vůbec možné?

{perex}

reklama poutak

Zděšení rodiče píší redakci svoje vlastní zkušenosti. Podle nich, anonymních i neanonymních, vzniká závažné podezření na týrání dětí v této mateřské škole. Redakce se v tomto okamžiku rozhodla neuvést žádná jména autorsů stížností, ani rodičů, ani učitelek, pro případ budoucího šetření celé kauzy na Magistrátu nebo na policii je však připravena odkrýt jejich identitu.

Svědectví všech, kteří se ozvali na základě našeho článku, přitom obviňují ředitelku školky nejen ze systematického nátlaku vůči zaměstnancům, ale i vůči rodičům a dětem. "Školku jsme si vybrali proto, že se o ní ještě před několika roky moc pěkně mluvilo. Tenkrát tam byla ještě ředitelkou Věra Chlupová, matka dosavadní paní ředitelky. U zápisu nám ale bylo už Věrou Žížlavskou opatrně naznačeno, že by byl vhodný nějaký sponzorský dar," píše jeden z rodičů, který se na základě medializace kauzy ozval. Není jediný. Redakce Hanáckého Večerníku je od minulého týdne, kdy jsme zpověď několika bývalých učitelek školky zveřejnili, doslova zavalena desítkami svědectví rodičů i učitelek, jmenovitě i anonymně. Reakce nám docházejí jak elektronicky, tak poštou, někteří rodiče mluvili s redaktory HV dokonce osobně. Všechna tato svědectví jsme zaznamenali a přinášíme jen výběr.

Odbor školství už o kauze ví, vymlouvá se, že nemá celý text

Jedna z bývalých učitelek MŠ Michalské stromořadí, nyní již v penzi, zaslala článek vedoucí odboru školství olomouckého Magistrátu Haně Fantové. Jako jedna z mála se nebojí vystoupit jmenovitě, protože si již užívá důchodového věku. "Vzhledem k tomu, že nemáme tištěnou podobu Hanáckého večerníku a článek na internetu je neúplný, nemůžeme pravděpodobně adekvátně reagovat," uvedla bývalé učitelce v odpovědi vedoucí odboru školství Fantová. E-mailovou korespondenci má redakce k dispozici. V návaznosti na tom jí byl zaslán celý text, odpověď do uzávěrky tohoto článku nedorazila.

"Pravděpodobně proto, že to je rodinný podnik..."

Výběrově vám přinášíme několik autentických svědectví rodičů a bývalých učitelek, tak jak se dostaly k nám do redakce, bez redakčních úprav.

"Záměrně nepíšu o pí ředitelce Žižlavské, takováto chorá osoba měla být z této funkce dávno odvolána. Je velkou ostudou školského odboru, že ji,  nám z neznámého důvodu, v této funkci stále ponechává... V MŠ Michalský výpad jsem měla svou vnučku. Občas jsem pro ni chodila a taky jsem se zúčastnila několika akcí této školky. Při  návštěvě a sledování bruslení dětí na zimním stadionu došlo mezi mnou a pí ředitelkou k incidentu. K pí ředitelce se přidala i její dcera Adéla a kolegyně pí ředitelky z předškolního oddělení. Chovaly se ke mně hrubě až sprostě, pí ředitelka jednala z pozice síly a moci. Celý incident jsem měla natočený na videozáběru ve fotoaparátu..." (svědectví bývalé učitelky MŠ)

"Bohužel jsme byli několikrát svědky toho, když jsme si chtěli vyzvednout oběd, nebo dítě po obědě a čekali před školkou, jak dcera paní ředitelky po dětech křičí a pláč dětí. Když jsme se doma našeho potomka zeptali, proč někdo u oběda tak plakal, dítě nám řeklo naprosto šokující odpověď: "Paní učitelka "Tomáška" krmila, on to nechtěl a musel jíst i to, co vyplivl..." Doma si náš potomek několikrát stěžoval, že je mladá paní učitelka straší čerty, ty "zlobivé" dokonce tahá do sklepa, zavírá do jiné místnosti a nevádá jim dát i na zadek, nebo pohlavek... pravděpodobně proto, že je to rodinný podnik a do budoucna se počítá s tím, že (dcera, ve třetí generaci - pozn. red.) bude ředitelkou této školky..." (svědectví rodiče)

"...další velice podezřelou a nestandardní věcí bylo, kam se ztrácely všechny finanční prostředky od nás rodičů, jako dobrovolné příspěvky jarmarků (2x ročně), vánoční besídky a zahradní slavnosti. Za dobu naší docházky do MŠ se tam nic nezměnilo, bylo nám slibováno rozšíření atrakcí pro děti na školní zahradě a za celou dobu školní docházky k tomu nedošlo..." (svědectví rodiče)

"... Večerník jsem si již pořídil a to kvůli článku o Michalském stromořadí a její ředitelce. Máme tam děti a máme taky dost zajimavé informace týkajíci se tentokrát "výchovy". Ale tyto informace Vám pošleme, až děti přesuneme do jiné školky (z pochopitelných důvodů). Máme k naší věci i papírovou dokumentaci..." (svědectví rodiče)

Vlastimil Blaťák

 

 

Další články