Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:29°C

Zítra:28°C

Neděle 25.8. Radim
Menu

Univerzita Palackého vypnula internet. Za vším hledej ženu?

Univerzita Palackého vypnula internet. Za vším hledej ženu?

08. 01. 2015 - 00:00

Univerzita Palackého vypnula od prvního ledna svou síť UPnet. Zaměstnanci tak budou nadále muset čerpat internetové připojení od komerčních dodavatelů. Za ofi ciálními vyjádřeními představitelů UP o neplatnosti smluv ovšem stojí několik osobních příběhů, bez nichž by síť UPnet nejprve nevznikla, a nyní by nebyla zrušena. Že je to laciné a bulvární? Možná. V tuto chvíli to ale ovlivnilo na pět set lidí.

Univerzitní síť UPnet vymysleli a zprovoznili před přibližně pěti lety dva studenti Přírodovědecké fakulty, a s požehnáním jejího vedení ji také zprovoznili jako komerčně provozovanou službu. Zaměstnanci univerzity tak měli levné internetové připojení formou de facto zaměstnaneckého benefitu asi za 250 korun. Nyní je síť odpojena a už se nikdy nevrátí. Proč?
Správce sítě prodával UPnet i lidem mimo univerzitu „Univerzita Palackého s projektem zpočátku spokojena byla, nicméně posléze se ukázalo, že má spoustu rezerv, které je potřeba řešit,” říká Petr Bilík z rektorátu UP. „Je to otázka smlouvy, která z našeho hlediska nebyla validní a byla ze strany provozovatele porušována. Půjdeme proto soudní cestou,” dodává.
Neplatnost tehdejších smluv, na které se nyní vedení UP odvolává, a následná výpověď před lety uzavřené smlouvy, jsou však jen závěrečné právní a faktické kroky ve věci, která měla pozoruhodné pozadí. Správce UPnetu totiž podle několika svědectví, které má redakce k dispozici, umožnil až 200 osobám připojení na akademickou síť, a inkasoval od nich peníze. Vedení Univerzity slovy Petra Bilíka o této skutečnosti ví, ale kromě výpovědi tehdejších smluv se alespoň prozatím k dalším právním krokům nechystá. V říjnu 2014 byl na základě všech těchto zjištění vedením UP správci sítě UPnet ukončen pracovní poměr s tříměsíční výpovědní lhůtou, a než k poslednímu prosinci odešel, stačil před odchodem znovu zinkasovat peníze za připojení. Během pěti let a při dvou stovkách neakademických uživatelů si tedy mohl přijít na částku až 600 tisíc korun ročně. Je pravděpodobné, že o tom někdo musel vědět, kauza (panem Bilíkem nazývaná „pseudokauza”)  má však pravděpodobně ještě pikantnější pozadí: ženu.

Za vším hledej ženskou?

Univerzita Palackého loni odstoupila od tehdejší smlouvy a napadla její validitu. Správce sítě se pokusil navrhnout soudu předběžné opatření, podle kterého by síť UPnet nemohla být vypnuta, neuspěl však a od 1. ledna mají akademičtí pracovníci jiné, komerční poskytovatele. Podle svědectví, jehož anonymitu redakce Olomouckého Večerníku zaručila, je však na pozadí celého případu milostný trojúhelník; žena, o kterou usilovali dva muži, a uspěl jenom jeden z nich - správce sítě. UP osobní pozadí sporu ofi ciálně dementuje Údajně to má být jeden z důvodů, proč si zodpovědná místa na UP „všimla neplatnosti” smluv až po pěti letech od jejich sepsání.
Že ve sporu existuje ne nevýznamná osobní rovina, už sice stačilo v tomto týdnu médii proběhnout, podrobnosti byly ale dosud neznámé. Petr Bilík však tuto informaci dementuje: „Takovou spekulaci vyvrátíme velmi jednoduše, celou tu kauzu neřeší pan děkan Přírodovědecké fakulty (podepsal tehdejší smlouvy, pozn. red.), ale řeší ji právní oddělení a oddělení veřejných zakázek Univerzity Palackého,” říká.

Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články