Zde může být vaše reklama.

Velký bratr útočí: sousedi se jim z terasy dívají do obýváku, stavební úřad v tom problém nevidí

Velký bratr útočí: sousedi se jim z terasy dívají do obýváku, stavební úřad v tom problém nevidí

10. 12. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Velmi ztížený život má v posledních několik letech rodina Zelených z Žešova v Prostějově. Vedle jejich domu si podnikatel V. S. postavil terasu, z které má výhled k nim do obývacího pokoje. Obrovský zásah do soukromí ale odmítá jakkoliv řešit prostějovský stavební úřad. Kauzu bude řešit také několik soudů.

„Problém nastal už v roce 2010, kdy si pan S. terasu postavil nad naším domem a z terasy má výhled k nám do obývacího pokoje. Připadáme jako zvířata v ZOO,“ líčí Zdeňka Zelená, která se problém snaží od začátku aktivně řešit. Na stavební úřad podala už v roce 2010 žádost o odstranění stavby. Stavební úřad zahájil řízení a poté stavbu terasy dodatečně povolil. S tím se ovšem Zdeňka Zelená nesmířila a odvolala se ke Krajskému úřadu – ten jí dal dvakrát za pravdu a když prostějovský magistrát stejně odmítl uznat chybu, vzdal to i Krajský úřad a rozhodnutí prvoinstančního úřadu potvrdil.

Proti tomu se manželé Zelení brání správní žalobou, o níž bude rozhodovat Krajský soud v Brně. Pokud jim vyhoví, zruší jak rozhodnutí prostějovského stavebního úřadu, tak olomouckého krajského.  Stavba by musela být odstraněna. Kromě toho žádá rodina Zelených odškodné za újmu, kterou jim stavba způsobila. Petra Zelená měla kvůli zásahu do soukromí i zdravotní problémy v době těhotenství. Podle Listiny základních práv a svobod totiž mají zaručenou ochranu soukromí, do kterého jim bylo zasáhnuto. Věc bude brzy posuzovat prostějovský Okresní soud.

hvrek

Problematický sousedský spor má ale úřední přesah. Ten, kdo měl situaci řešit, jsou úředníci prostějovského Stavebního úřadu. Podle Zdeňky Zelené několikrát jednali přinejmenším nestandardně. Povolili totiž stavbu, která zasahuje do soukromí druhých, neberou vážně námitky dotčených osob a Zdeňku Zelenou nepřizvali k místnímu šetření.

Stavební úřad prostějovského magistrátu pochybení odmítá. „Stavební úřad však neshledal porušení zásahu do soukromí, který řeší nový občanský zákoník a ani nedošlo k porušení Listiny základních práv a svobod,“ odpověděla tisková mluvčí radnice Jana Gáborová s tím, že místní šetření se vůbec nekonalo, proto k němu nebyla paní Zelená přizvána.

Dokud ve věci nerozhodnou soudy, budou se muset Zelení smířit s tím, že se jim sousedé budou dívat do domu jako na televizi.  „Když se někdo přihlásí třeba do reality show Vyvolení, dělá to dobrovolně a má za to peníze. My jsme být pod dohledem Velkého bratra nechtěli,“ uzavírá Zelená.

Jakub Čech

 

Přečtěte si, co napsala paní Zdeňka Zelená primátorce Prostějova Aleně Raškové po vydání tohoto článku v tištěném Hanáckém Večerníku:

Vážená paní primátorko,

proč zaměstnanci Magistrátu města Prostějova lžou?  Není to důsledek toho, že vidí, jak se chovají jejich nadřízení? Není to důsledek toho, že každý na někoho něco ví? Mám zkušenosti se zaměstnanci, a proto vím, že zaměstnanci se budou chovat tak, jak jim zaměstnavatel dovolí. Jsem ráda, že mluvčí magistrátu potvrdila, že jsem nikdy nebyla přizvána k místnímu šetření tak, abych se mohla účinně bránit. Nepravda je ovšem v tom, že se místní šetření nikdy neuskutečnilo. Proto Vám jedno Sdělení ve věci neoprávněného užívání stavby posílám /zatím jen jedno, mohu jich poslat více/ a žádám, abyste mi veřejně sdělila, jak budete postupovat proti úředníkovi, který tyto lživé informace občanům podal.

                                                                          Zelená

Další články