Zde může být vaše reklama.

Z historie olomouckých čtvrtí: Lazce

Z historie olomouckých čtvrtí: Lazce

foto: Archiv

08. 02. 2020 - 15:00

Když v roce 1919 vznikla Velká Olomouc, přičlenilo se k historickému městu jedenáct okolních vesnic a dvě menší města. Právě tehdy získala Olomouc základ svého dnešního půdorysu. Z dřívějších měst a vesnic se staly městské čtvrti. Jejich dějiny jsou v porovnání s centrem Olomouce ohraničeným původními hradbami poněkud opomíjené, ale rozhodně stojí za pozornost. Vydejte s námi do historie olomouckých městských částí.

Díl 9.: Lazce

Svoji samostatnost si Lazce užily jen poměrně krátce, na přelomu 19. a 20. století trvala přesně 35 let. Právě v tom období ale tato předtím malá a nepříliš významná osada zažila svůj zásadní rozvoj. Od roku 1919 jsou Lazce součástí Olomouce a krom jiného městu přinesly také základy  organizovaného sportu. 

Vůbec první dochovaná zmínka o Lazcích pochází z roku 1298. Král Václav II. tehdy daroval ostrov Lazce (Lasecz) klášteru Klarisek na Předhradí, který stál v místě, kde dnes najdeme Vlastivědné muzeum. Tehdy byly Lazce jen maličká osada, v níž žilo osm rolníků a čtyři rybáři, ale nacházel se tam také mlýn u Mlýnského potoka. 

Mlýn jako jediný přežil rok 1746, ve kterém musely tehdejší Lazce ustoupit stavbě olomoucké pevnosti. Osada byla zbourána a rodiny se přesunuly o kilometr na sever. Nedaleko mlýna vznikla nová Františkova brána, dříve zvaná také Rohelská, a nacházela se v místě, kde se sbíhají ulice Kačení a Vodární. Mlýn nakonec fungoval až do roku 1932, kdy vyhořel. Dnes na jeho místě najdeme budovu finančního úřadu. 

Když po reformách v roce 1850 vznikly obecní samosprávy, byly Lazce začleněny do Černovíra. S tím byly spojeny dřevěným mostem přes řeku Moravu. Úplnou samostatnost pak získaly v roce 1884. To už Lazce patřily k lokalitám, které byly vhodné pro průmyslový rozvoj. V roce 1876 tam vznikla Zweigova sladovna. V roce pak například 1907 Königův závod na rybí konzervy, pozdější konzervárny a mrazírny Andersen. 

Na počátku 20. století pak začala výstavba rodinných vil a domů na území Královské louky, pod katedrálou svatého Václava. Této oblasti se říkalo Nové Lazce, nebo také Letná, jak si ještě mnozí Olomoučané pamatují. 

Právě oblast Letné byla klíčová pro začátky olomouckého organizovaného sportu. V roce 1914 tam bylo postaveno první olomoucké fotbalové hřiště a o rok předtím také kluziště, kde se sehrály vůbec první hokejové zápasy. U řeky Moravy fungovala mezi lidmi velmi populární plovárna. O kousek dál vzniklo také dostihové závodiště, které časem nahradil baseballový stadion a nejnověji jezdecký areál. Ve výčtu sportovišť nemůžeme opomenout ani univerzitní sportovní halu, která je mimo jiné domovem olomouckých volejbalistek. 

V roce 1919 se Lazce společně s dalšími vesnicemi staly součástí Olomouce. Území mezi takzvanými Starými a Novými Lazcemi pak v osmdesátých letech zaplnila panelová sídliště, netradičně postavená do tvaru neúplných šestiúhelníků. Už v době stavby sídliště v roce 1981 zasáhla Lazce stoletá voda, ještě horší katastrofu ale zažily společně s Olomoucí v roce 1997.
 

Další články