Zde může být vaše reklama.

Ve Zdíkově paláci probíhá natáčení dokumentu o biskupu Zdíkovi

Ve Zdíkově paláci probíhá natáčení dokumentu o biskupu Zdíkovi

foto: Archiv MuO

19. 11. 2021 - 09:10

Stavební úpravy uzavřely Arcidiecézní muzeum včetně románského Zdíkova paláce, což dovolilo nástup filmařů. Režisér Theodor Mojžíš zde začal natáčet dokument Olomoucký biskup uprostřed Evropy. Ten má pojednávat o jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi.

„Myšlenka na tento dokument vznikla už před zhruba dvanácti lety, kdy jsme v Muzeu umění Olomouc uspořádali velkou výstavu o biskupu Zdíkovi. Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme tedy velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil,“ uvedl Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc. 

Snímek bude štáb natáčet a stříhat během celého příštího roku, premiéra je plánovaná na jaro 2023.

„Průvodcem hodinového dokumentu bude herec Jaroslav Plesl, který zde bude vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka,“ doplnil režisér Theodor Mojžíš, který už před dvěma lety uvedl v jiné spolupráci s Muzeem umění Olomouc hrané dokumentární drama Barokní velmož, které pojednává o jiném olomouckém biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna. 

Další články