
Olomoucká Telegraph Gallery vystaví dílo Jana Poupěte
Jan Poupě, jehož výstava už brzy obsadí prostory olomoucké Telegraph Gallery, si na tuzemské scéně…
foto: Lukáš Blokša
04. 11. 2021 - 10:46
Krátce po desáté hodině v doprovodu několika policejních aut dorazily před hlavní vchod do Vlastivědného muzea v Olomouci meteority z Opavy. Ty budou od zítřka do 11. listopadu k vidění v prostorách, kde se v minulosti objevila Věstonická venuše i Keltská hlava.
Vlastivědné muzeum zve na unikátní výstavu, která má za úkol představit jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Meteority nalezené v lokalitě blízko Opavy představují mezioborový nález, který kombinuje archeologický a geologický výzkum v lokalitě. Narazili na ně dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.
"Pro Vlastivědné muzeum v Olomouci je velkou ctí, že může vystavit další skvost z českých muzejních sbírek. Po Věstonické venuši a Keltské hlavě uvidí Olomouc i slavné Meteority, které přistály na naší zemi před více než osmnácti tisíci lety. Přijďte se podívat, bude to stát za to!" Zve na výstavu ředitel muzea Břetislav Holásek.
První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do období před více než osmnácti tisíci lety. Je tak možné, že paleolitiční lovci byli svědky pádu meteoritu. Mohlo se ale stát i to, že jen sesbírali fragmenty a udělali z nich ohniště. Váha fragmentů meteoritu dosahuje necelých osmi kilogramů.
Až skoro čtyřicet let po nálezu, v roce 1964, prošli kameny podrobným výzkumem meteoritů, od té doby jsou předmětem velkého zájmu různých badatelů.
"Děkuji pracovníkům olomouckého vlastivědného muzea za úsilí, které museli vynaložit, aby se unikátní meteority do Olomouce dostaly a lidé si je mohli zblízka prohlédnout," uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.
Vstupné:
70,-- Kč – dospělí
40,-- Kč - děti 6 -15 let, senioři
30,-- Kč – hromadné vstupné – školní skupiny/osoba*
160,-- Kč – rodinné vstupné (2 + 2, 1 + 3)
Zdarma – děti do 6 let, držitelé ZTP a jejich doprovod
*minimálně 6 žáků
Jan Poupě, jehož výstava už brzy obsadí prostory olomoucké Telegraph Gallery, si na tuzemské scéně…
Století charitního díla na Moravě (1922/1992/2022), tak se jmenuje výstava fotografií Jindřicha…
Výstava Pavla Korbičky s názvem Space of Perception prezentuje unikátní světelnou instalaci…
Vědecká knihovna ve spolupráci s Pevností poznání připravila netradiční procházku historií zahrady.…
Světelné obrazy, digitální animace a grafické listy jsou od včerejšího dne k vidění v sakrálních…
Soška Pražského Jezulátka je 48 cm vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, která…