Zde může být vaše reklama.

Antonio Pedro: Kdysi byla jiná barva kůže velká nevýhoda

Antonio Pedro: Kdysi byla jiná barva kůže velká nevýhoda

foto: Caroline

11. 04. 2019 - 06:03

Dvaadvacet let, pracuje jako kompars ve filmech, designér, animátor. Narodil se v Olomouci, celý život tady žije, rád cestuje. Podle popisu byste řekli, že je to běžný český kluk. A tady se dostáváme k jeho jménu. Antonio Pedro. A proč? Jeho máma je sice Češka, ale tátu má z Angoly.

Antonio, ty ses tady narodil, ale spousta lidí by tě sem například kvůli barvě kůže nemusela zařadit. Řekl už ti to někdy někdo napřímo?
Podobné věci jsou tady na denním pořádku. Během toto života se to ale naučíš nevnímat.

Stává se ti někdy, že jsou lidi překvapení, když na ně promluvíš česky?
Hodně často, nejčastěji například v barech, kdy za mnou někdo přijde a začne mluvit anglicky. Já na něj samozřejmě začnu mluvit taky anglicky, ale pak přejdu do češtiny. I kdybych jim ale desetkrát řekl, že jsem se v Česku narodil, budou mě chválit, jak mám skvělou češtinu.

Setkal ses s podobným přístupem i na školách, na které jsi chodil?
Na základce rozhodně, bylo to tehdy hodně jiné, než teď. Když jsem byl menší, byla to taková ta odlišnost a něco, za co do mě mohly jiné děti rýpat, ale když jsem přešel do puberty, tak se to obrátilo. Z té odlišnosti pak byla výhoda. Řekl bych, že spousta lidí se se mnou chtěla bavit jen proto, že jsem byl něčím jiný.

Už nestuduješ, ale pracuješ. Českem, ale vůbec celou Evropou teď hodně hýbe migrační krize. Setkal ses někdy v práci s tím, že by ti někdo řekl, že sem nepatříš?
Ne, většinou ke mně byli vřelí. Občas, když jsem někde dělal se zákazníky, tak se někdo špatně podíval, ale jinak ne.

Tvoje máma je Češka, tvůj táta z Angoly. Jak to máte doma s propojením tady těch kultur?
Doma tady to propojení moc není. Když mi byl rok, táta se do Angoly z různých důvodů vrátil, takže žiju jen s mámou. S tátou jsem v kontaktu až poslední dva roky.

Chystáš se za ním jet?
Ano, už hledám termín, kdy bych jel, problém je s tím, že to není úplně nejlevnější a zároveň se o mě máma bojí, aby se mi tam nic nestalo.


Jakými jazyky vlastně mluvíš?

Umím česky a anglicky. Anglicky celkem plynně, v čemž mi podle mě skutečně hodně pomohla barva kůže, protože právě, když jsem chodil do různých barů, tak se mě vždycky chytla skupinka nějakých lidí z Erasmu, kteří se mnou samozřejmě mluvili anglicky. Tak jsem se ten jazyk naučil.


-lub-

Další články