Čtvrtek 26.5. Filip
Menu

Architekt SEFO Šépka: Je dobře, že návrh vyvolává reakce a emoce

Architekt SEFO Šépka: Je dobře, že návrh vyvolává reakce a emoce

foto: Archiv Jana Šépky

18. 09. 2020 - 07:19

Proluka v Denisově ulici. Tam vznikne Středoevropské fórum Olomouc (SEFO). Využita bude studie architekta Jana Šépka. Toho jsme oslovili, aby nám řekl, co říká na to, že SEFO vznikne i na to, jak vnímá negativní kritiku, která jeho návrh často doprovází.

HV: Dá se říct, že jste se konečně dočkal. Co říkáte na to, že se SEFO postaví podle vašeho návrhu?

Já myslím, že za těch 11 let je to určitě nejpozitivnější situace a jsme nejdál, co jsme kdy byli. I podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka jde o jedinečnou možnost ten projekt nastartovat.

HV: Může se ještě pořád stát, že by byl projekt zastavený?

Může se stát cokoliv. Já už to v tuto chvíli nechci zakřiknout, protože jsme těch situací zažili mnoho. Už několikrát to vypadalo téměř takto nadějně, hodně krát už byl celý projekt k odepsání. Takže i ta možnost, že se projekt nezrealizuje, tady stále je.

HV: Spousta Olomoučanů projekt nevzala za svůj. Vadí jim podoba i umístění. Jak vy osobně reagujete na tyto hlasy?

Já myslím, že to je pochopitelné. Novostavba v historickém jádru jakéhokoliv města, i v zahraničí, vyvolává protichůdné reakce. Já se domnívám, že je dobře, že ten návrh vyvolává nějaké emoce a reakce. Ať negativní, tak pozitivní. Jsem rád za to, že to lidi nenechává chladnými, což by byla situace, která by ve mně vyvolávala podivnou reakci, protože na to i ze svých jiných prací nejsem zvyklý, většina nějaké emoce vyvolávala a vyvolává.

Musíme si uvědomit, že třeba i tady v Olomouci dostavba katedrály nevyvolávala sympatie a dnes si Olomouc bez katedrály, tak jak je dodělaná, nedokážeme představit.

HV: Kdybyste měl projektu SEFO něco popřát, co by to bylo?

První věc je, aby se to doopravdy nějakým způsobem překlenulo a povedlo se ten dům dobře vyprojektovat a začali jsme stavět. Druhou věcí je druhá náplň. Já myslím, že prázdná láhev bez obsahu je na nic, takže my musíme mít dobře vymyšlený obsah, muzeum má neskutečně kvalitní sbírky ze zemí, které nás obklopují. Půjde o to, jakým způsobem se budou prezentovat, aby výstava návštěvníky zaujala.

8 komentářů

VR 09.10.2020, 10:40

vrcholný architekt?

Pokud si někdo myslí, že pan Šépka je vrcholný architekt, tak to opravdu nemá přehled co ve světě stojí. Je podle všeho inspirován brutalismem, který tu už byl ale tento jeho styl je na úrovni sraček, bez nápadu, jako když to dement naplácá z polystyrénu, Jednoduché tahy, bez nápadu, šup a za 5 minut mám hotovo, však primitivové zatleskají.

Jana M. 24.09.2020, 15:42

Rozesmálo mě to

Jako jo, mě se to líbí. Ale někde do Egypta a ne Olomouce!!!

Patrik Vydlák 20.09.2020, 08:55

Lont z Olomouce nebude

Děkuji. Konečně stavba, která Olomouc pozdvihne z prachu venkovského velkoměsta, tedy z dob, kdy město bylo tím největším okresním socialistického Československa. Soubor muzejních staveb v jedné lokalitě je unikum. Věřím, že i přílivem zahraničních turistů naše město "povyroste". Nový evropský duch již do města dorazil. U mnoha lidí ale pořád můžeme cítit takové provinciální myšlení. Jakoby hanácké dvorky a chlévy zásobovaly, i když již ne tolik, náměstí a ulice města domácí zvířenou a svoji typickou regionální vůní . Nic naplat. Vesnice či lont, jak říkají Brňané, z Olomouce nikdy nebude. Jen víc takových počinů.

Chmelař J. 19.09.2020, 22:19

Betonové bunkry v Olomouci

Pane Šépko také jsem něco procestoval a shlédl spoustu moderních staveb vložených do historické zástavby. Ale nikde ve světě jsem neviděl hůře výtvarně ztvárněnou stavbu vydávanou za architektonický nadčasovou. Řekl bych, že pokud se postaví, tak vy sám se dožijete toho, že další generace ji zbourá. Předpokládal bych po prohlídce Vaší dosavadní tvorby, že Vás jako člověka, který se hlásí k Olomouckým kořenům inspiruje k vytvoření něčeho co bude inspirovat další generace. A ne něčeho čím si dokazujete jen své ego za podpory hrstky politiků. Otázka - tvorite stavbu pro schvalující politiky a úředníky, nebo pro lidi co ve městě žijí a budou žít? Argumentovat dostavbu katedrály je zbabělost se postavit veřejnosti k obhajobě svého díla a stále tvrdit, že jen to mé je jediné a nejlepší.

Ludvika Mičolová 20.09.2020, 02:13

betonové burky, bez zeleně, sám beton, šedivost...

Mičolová Ludena postavíte šedé burky a to si myslíte , že to má vyjadřovat CO ?? Rozhodně oku lahodí malba krále a Marie Sklodovské než tyto betonové bunkry .Spíše štíty domů domalovat, vysadit zeleň , lavičky k posezení

Olomoučanka 18.09.2020, 14:06

SEFO

Důležitější než pravopis je ale stavba SEFO. Co kdyby Hanácký večerník oslovil kromě arch. Šépky i olomoucké architekty a zeptal se na jejich názor?

20.09.2020, 14:54

A kde je názor Radimka!?

Co jiných architektů, ale Radimka Kašparů by se Večerník zeptat mohl! Ten tak mocně touží po mediálním prostoru pro své ego, že se vždycky velmi ochotně vyjádří!

Patrik Vydlák 20.09.2020, 09:10

SEFO

Zajímalo by mě, jak by si kdo takovou stavbu na takovém místě představoval. Pokud má stavba být výjimečná a pokud je zasazena do historické lokality. Včetně odborníků. Já si ji nedokážu ani představit. Měl by to být palác ve stylu těch z Horního náměstí? A jak by takový pseudo palác odrážel dobu svého vzniku? Jak by asi působil na díla v něm umístěná? Čím by byl zajímavý? Měl by snad vypadat jako Koruna v Denisově ulici? No jen sem s vašimi nápady...

Další články