Zde může být vaše reklama.

Průvodce Tomáš Kryl Do Olomouce moc zahraničních turistů stejně nejezdí

Do Olomouce moc zahraničních turistů stejně nejezdí

foto: Archiv Tomáše Kryla

26. 06. 2020 - 20:00

Koronavirus v březnu zastavil prakticky každou lidskou činnost, výjimkou nebylo ani průvodcování po krásách naší hanácké metropole. Jedním z průvodců, kteří tak nemohli provádět, byl i lokální patriot a známý průvodce Tomáš Kryl.

Co takový průvodce dělá, když nemůže provádět?
Březnové vypnutí ekonomiky bylo brutálním zásahem do chodu všech odvětví, ale turistický ruch jím byl doslova zdecimován. Pro průvodce, který je zvyklý se volně a svobodně pohybovat a cestovat nejen po Evropě, je to těžký zásah do osobní integrity. Náhle se vám sesype celý váš svět. Takže nejdřív se s tím musíte psychicky srovnat. No a pak nezbývá, než se věnovat dokončování nedotažených a rozpracování nový projektů, což jsou stovky a stovky hodin mravenčí práce zaměřené na studium a zvyšování vlastní kvalifikace. 
 
V současné době už provádíte, máte dostatečný zájem o průvodcování, nebo hodně chybí zahraniční turisté?
Zahraniční turisty jsem v Olomouci zatím nezaznamenal. Smutné je, že za posledních třicet let od našeho znovuotevření se světu, se situace se zahraničními turisty ve městě nijak výrazně nezměnila. Jejich počet byl i před rozšířením čínského viru nepatrný a stále přetrvává tragický paradox, že druhé historicky nejvýznamnější město České republiky a druhá největší městská památková rezervace s monumentem značky UNESCO není ani zdaleka druhým nejnavštěvovanějším městem u nás.

To má za následek velmi malý trh turistických služeb, včetně nevelké poptávky po službách průvodcovských stran návštěvníků z cizích zemí. Proto je téměř devadesát procent mých aktivit outgoingových, tedy směřujících s našimi turisty do zahraničí.
 
Mou milovanou rodnou Olomoucí, jíž se věnuji téměř čtyři desetiletí, si tedy mohu pro potěšení a pohlazení na duši jen vyplňovat bílá místa v mém jinak za normálních okolností plném diáři.
 
Které ze svých prohlídkových tras v současné době provádíte?
Jak jsem se již zmínil, studiu historie Olomouce se věnuji od útlého dětství, tudíž má nabídka momentálně představuje na dvě desítky tematických autorských programů. Zmínit mohu například okruhy Olomouc - královské hl. město Moravy, Olomouc c. a k. pevnostní, Slavní Olomoučané v Pánu, Zaniklá Olomouc, Olomoucká nej, Olomoucké legendy, pověsti a domovní znamení, Olomoucké parky nebo Olomoucí po stopách Habsburků. Jejich plný výčet mohou nalézt vaši čtenáři na mých webových stránkách. 
 
Plánujete nějakou novou trasu?
Olomoucí jako zanícený patriot  žiji nepřetržitě; neustále o ní přemýšlím, neustále mě nepřestává fascinovat a odhalovat mi další svá tajemství. V mém etalonu je v různém stupni příprav rozpracováno dalších přes třicet tematických okruhů. Tudíž novinek mám na mnoho let dopředu. Mimo okruhů, které podnikám na objednávku, pořádám každý rok tři akce pro širokou veřejnost. Vždy se jedná o jarní reprízu a poté dvě premiéry. Vždy se je snažím spojit s nějakými zajímavými výročími, a tak letos na konci srpna uvedu premiéru autorského programu "Olomouc protestantská" s podtitulem od Jana Husa k Janu Sarkanderovi a Lennartu Torstensonovi, což bude připomínka čtyřistaletého výročí mučednické smrti Jana Sarkandera a 370 let od odchodů švédských vojsk po třicetileté válce. Na podzim ještě dojde na premiéru "Olomouce divadelní a filmové" v připomínce 250 let stálého divadla v Olomouci, 190 let od otevření jeho současné budovy a 100 let české divadelní scény. 
 
O Olomouci jste napsal také knihu. Chystáte další?
Zatím je na světě a na trhu jen jedna, a sice Procházky Olomoucí. Jelikož byl o knihu mimořádný zájem a vyšla již ve třech edicích, pracuji na pokračování, které vyjde v příštím roce. Čtenáři a milovníci Olomouce se už teď mohou například těšit na kapitoly Olomouc hudební, židovská nebo arcibiskupská, na Olomoucké osmičky, stejně jako na Olomouc hříchu, zločinu a neřesti.

Kdo by nevydržel čekání do příštího roku, dočká se už letos nádherné výpravné velkoformátové publikace 'Historický atlas Olomoucka, Olomoucko na starých mapách', na níž jsem se vydatně podílel. 

Další články