Zde může být vaše reklama.

Rozhovor k SEFO Jan Šépka: Bude Staňkovo ministerstvo doplácet miliony?

Jan Šépka: Bude Staňkovo ministerstvo doplácet miliony?

09. 05. 2019 - 06:00

Staňkovo ministerstvo kultury vydalo koncem dubna tiskové prohlášení, v němž napadá smluvní vztah Muzea umění s architektem Sborowitzem a s firmou DI5. Kdo jmenovaní jsou a jaké zde vznikají vztahy - tedy oč přesně jde Staňkovi v kauze SEFO - objasňuje autor nové budovy Středoevropského fóra architekt Jan Šépka.

Pane architekte, jaký je vztah váš jakožto tvůrce návrhu budovy SEFO k panu architektovi Sborowitzovi?
Pan architekt Sborowitz dělal rekonstrukci staré budovy v devadesátých letech, dostavbu jsem maloval já. Muzeum se pak rozhodlo po poradě s právníky i po poradě a se souhlasem ministerstva kultury oslovit mně a pana Sborowitze, zakázka byla ve finále napsaná na pana Sborowitze a já jsem dělal novostavbu. Nejsou to tedy dvě smlouvy, je to jedna smlouva, která pojímá obě části.

Ministerstvo předtím všechno posvětilo?
Když se podíváte na strányk muzea, tak je důležité říci, že všechny tyto kroky jsou písemně schváleny ze strany ministerstva, včetně podepsaných doložek na výkup pozemků a tak dále. Staňkovu auditu proto nikdo nerozumí, a pokud to má pan ministr postaveno takto, tak by měl především kárat lidi, kteří to schválili za ministerstvo.

Čemu dále nerozumím, je smluvní vztah s firmou DI5. Oč se jedná?
Pan Staněk momentálně řeší pouze vypovězení smlouvy s firmou DI5. Firma DI5 vyhrála soutěž na všechny fáze projektové dokumentace na novostavbu. Společně jsme dělali na stavebním povolení. Ta smlouva je stále platná, tudíž by se v ní mělo pokračovat. Všichni předchozí ministři to potvrdili. Nikdo to nerozporoval. Teď aby se mohla udělat soutěž, tak musí následovat první krok, a to vypovězení této smlouvy. O to Staňkovi jde. Jenže pokud se vypoví, ministerstvo bude muset firmě DI5 doslova miliony, a bude to špatné hospodaření s veřejnými prostředky.

Další články