Dnes:-2°C

Zítra:3°C

Úterý 18.1. Vladislav
Menu

Ladislav Okleštěk: Lidé v kraji odvedli poctivý kus práce

Ladislav Okleštěk: Lidé v kraji odvedli poctivý kus práce

foto: Archiv

28. 05. 2020 - 15:00

Máme za sebou období, jaké náš region nepamatuje. Období pro mnohé složitější než devastující povodně, období boje proti neviditelnému nepříteli. Jak situaci s drobným odstupem hodnotí hejtman Olomouckého kraje, který stál v čele krizového štábu kraje?

Pane hejtmane, máme za sebou 66 dní nouzového stavu a v našem kraji také bezprecedentní situaci v podobě uzavření obcí na Litovelsku a Uničovsku. Kdybyste měl nyní uplynulé období zhodnotit, co pro vás osobně bylo nejtěžší?
Obtížné bylo smířit se s tím, že některé věci prostě ovlivnit nedokážete – třeba právě chování viru. V počátcích epidemie jsme o něm věděli docela málo. Velmi silně jsem prožíval pocity lidí z uzavřených obcí a vlastně všech, kterých se dotkla karanténa – vědomí, že se několik týdnů nesetkáte se zbytkem své rodiny nebo přáteli, muselo být hlavně pro seniory mimořádně náročné. 

Co byste příště udělal jinak? Je něco, co se nepodařilo podle vašich představ?
Vždycky se dá něco udělat lépe, ale vzhledem k tomu, že jsme se v podobné situaci ocitli poprvé, tak si nemyslím, že bychom něco úplně zbabrali. A z chyb, které jsme udělali, se poučíme do budoucna – nebudeme se muset učit za pochodu. Všichni lidé, ať už třeba v krajském krizovém štábu, starostové měst a obcí nebo všichni ti, kteří jen pečlivě dodržovali nařízená hygienická opatření, odvedli poctivý kus práce. Velmi jim za to děkuji.
 
 
Všichni lidé, ať už třeba v krajském krizovém štábu, starostové měst a obcí nebo všichni ti, kteří jen pečlivě dodržovali nařízená hygienická opatření, odvedli poctivý kus práce. Velmi jim za to děkuji.
 
Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje  
       

Mnozí odborníci předpovídají příchod další vlny covid-19 na podzim. Jak se na tuto potenciální hrozbu kraj chystá? Nakupují se třeba zásoby ochranných pomůcek? 
Ano, to je přesně to, o čem jsem mluvil. Krizové plány počítaly s povodněmi, suchem nebo větrnými smrštěmi. Ale ne s viry – epidemie se stala zcela novou zkušeností. Ještě před pár měsíci by nikoho nenapadlo schraňovat někde ochranné roušky nebo respirátory. A dnes dáváme dohromady nabídky na dodávky veškerých ochranných pomůcek, abychom na případné další nákazy byli lépe připraveni. Skladovat je chceme ve spolupráci s hasiči. Uvažujeme také o zapojení Správy státních hmotných rezerv. 

Existují odhady, jaký bude dopad na straně příjmů do krajského rozpočtu? Hrozí omezení investic? 
V květnu činil propad 212 miliónů korun. Dobrá zpráva pro všechny obyvatele našeho regionu je, že krajský rozpočet stojí na pevných základech. Uskromnit se budeme muset, ale určitě nebudeme omezovat nebo rušit dotační programy ani krajské investice. A to je zásadní – přestat v době recese investovat, to by byla cesta do propasti. Ekonomiku musíme naopak podpořit, nastartovat. 

V médiích se objevily zprávy, že Olomoucký kraj, možná jako první ze všech, chystá jakousi krajskou expertní ekonomickou skupinu, která má řešit zmírnění ekonomických dopadů na region a pomoc v dalším ekonomickém rozvoji. Prozradíte více?
Nechceme ztrácet čas. Nový expertní tým se skládá ze zástupců vysokých škol, inovačního centra, malých podnikatelů i významných zaměstnavatelů v kraji. A jeho úkolem je vymyslet opatření, která ekonomice pomůžou, která ulehčí restart hospodářství a oživí podnikání. První výstupy z jednání budou brzy. Velkou pozornost musíme směřovat například do inovací v průmyslu a do cestovního ruchu.
 
 
Nový expertní tým se skládá ze zástupců vysokých škol, inovačního centra, malých podnikatelů i významných zaměstnavatelů v kraji. A jeho úkolem je vymyslet opatření, která ekonomice pomůžou, která ulehčí restart hospodářství a oživí podnikání.
 
Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje
 

Proč právě do cestovního ruchu?
Olomoucký kraj se těšil velké oblibě u turistů už v minulosti – návštěvnost našeho regionu rok od roku rostla. Teď, kdy se možná řada lidí dobrovolně zřekne dovolené v zahraničí, jim Haná a Jeseníky nabídnou alternativní variantu. I když třeba pro mě není dovolená v Olomouckém kraji žádnou alternativou, ale něčím, na co se vždycky moc těším.

Další články