Zde může být vaše reklama.

Nový šéf baletu Štípa veze do Olomouce primabalerínu Márovou

Nový šéf baletu Štípa veze do Olomouce primabalerínu Márovou

foto: Hanácký Večerník

24. 08. 2019 - 06:00

Michal Štípa je známý český tanečník a donedávna dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze. Před časem jej však zlanařil ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš a tento přední odborník ověnčený významnými cenami působí v Olomouci. V lednu letošního roku se totiž chopil role uměleckého šéfa baletu. Jak se Michal Štípa zabydlel v Olomouci, proč má olomouckého diváka za trochu upjatého a také jak se těší na opětovné vystoupení po boku své kamarádky a primabaleríny Národního divadla Nikoly Márové?  Tak nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v krátkém rozhovoru. 

V Olomouci působíte od začátku roku coby umělecký šéf baletu, jak jste se v Olomouci zabydlel?

V Olomouci se stále zabydluji. V divadle je spousta práce, která mě baví natolik, že jsem nestihl ještě poznat všechny krásy města. Do velice plného programu, který v divadle mám, se snažím stíhat ještě závazky v Praze a studovat vysokou školu v Brně.

 

Osobně jste působil nejen v Praze, ale také po světě, jak hodnotíte olomoucké diváky a olomoucké kulturní a divadelní prostředí?

Osobně bych hodnotil olomouckého diváka jako zbytečně upjatého, který se z nějakého mně neznámého důvodu bojí reagovat na dění na jevišti a odměnit umělce zaslouženým potleskem. Sám jsem po celém světě zažil diváky, kteří vřele tleskali vždy při nástupu dirigenta, během představení a samozřejmě po představení, a dávali tím najevo podporu samotným tanečníkům, pro které je to jediná odměna od diváka, kterou mohou v momentální chvíli získat. Proto cítím jako jeden z mých úkolů takto diváky navnadit a přesvědčit o tom, že není vůbec čeho se bát a naopak, že si mohou užít představení společně s tanečníky, kteří pro ně tančí.

V Praze byla Vaší dlouholetou taneční partnerkou i kamarádkou Nikola Márová. Nyní se po čase oba exkluzivně představíte, konkrétně v úterý 27. srpna od 20 hodin na Korunní pevnůstce, můžete nám k chystanému představení říct více?

Jsem velice rád, že primabalerína Národního divadla Nikola Márová přijala moji nabídku a zúčastní se představení na Korunní pevnůstce. Představí se nejen tanečníci, které diváci velice dobře znají, ale i nové posily našeho souboru. Představení se skládá ze dvou částí. Diváci mohou zhlédnout v první části třetí jednání z baletu Paquita. Druhá část se skládá z ukázek z baletů, které se uvádějí po celém světě a které diváci neviděli v našem představení Balet gala v minulé divadelní sezoně. Pro tanečníky je to velice příjemná změna, protože se celé představení odehrává mimo jeviště, na kterém tráví celou divadelní sezónu, ale zároveň je to pro ně náročnější, co se týká podmínek, protože se může objevit na jevišti rosa, zároveň jsou po celou dobu vidět a nemohou si oddechnout jako v klasickém zákulisí a podobně.

Již 1. září proběhne vlastně vaše premiérové slavnostní zahájení divadelní sezony Moravského divadla v Olomouci, co byste za baletní soubor u této příležitosti rád sdělil stávajícím a třeba také novým divadelním divákům?

Rád bych za celý soubor baletu všem divákům popřál spoustu krásných premiér a zážitků v našem divadle a především, aby si každý divák našel své oblíbené tituly, na které se bude těšit a vracet. Mohu slíbit divákům kvalitní klasické i moderní balety, které, věřím, zaujmou napříč generacemi.

Na co se můžeme v dalších letech těšit, co je váš největší plán ve směřování baletu?

Jeden z mých velkých plánů, na kterém jsem již začal pracovat, je získání spolupráce s Jiřím Kyliánem, který se stal členem francouzské Akademie krásných umění. Je to velká osobnost, které si nesmírně vážím a měl jsem tu čest s ním několikrát během své kariéry spolupracovat. Budu velice rád, když se naše spolupráce povede.

Další články