Zde může být vaše reklama.

Znáte příběh baru? OSA, to je kubánská kultura v Olomouci, říká Tomáš Duda

OSA, to je kubánská kultura v Olomouci, říká Tomáš Duda

foto: Vlastimil Blaťák

13. 08. 2019 - 13:00

Legendární Cuban Cocktail Bar OSA vznikl před dvaceti lety, v roce 1999. Jeho architekt Tomáš Duda přivedl do Olomouce kulturu míchaných drinků na takové úrovni, že je legendovou i v rámci celého Česka. A chystá se na dalších dvacet let.

Popíšete nám začátky Osy? Jak to celé vzniklo?

Bar jsme založili ve dvou. V místě, kde dříve existovala jiná provozovna, se uvolnil prostor, a my jsme po něm skočili. Kolega toho nicméně po zhruba půl roce nechal a bylo na mně, abych to celé dotáhl, abych vymyslel tematiku toho baru. Nakonec padla volba na míchané drinky a začal jsem vytvářet první koktejlové menu. V té době to začalo být velmi trendové, a my jsme pomaloučku testovali, co se hostům líbí. Udělali jsme tedy ten krok od klasického vinárenského a pivního podniku někam dál a vznikla OSA, jak ji známe dnes.

Jak jste se učil míchat drinky?

Jsem původně samouk, později jsem si dodělal Hotelovou školu. Pro mě samotného to byla zkouška, jestli to celé bude vůbec fungovat. V té době, v letech 1999 nebo 2000 nebyl internet jako dnes, abych si odněkud stáhl recepty a postupy. Hledal jsem v literatuře. Postupně jsem se zdokonaloval, a po pěti nebo šesti letech míchání jsem si na to udělal certifikát.

Na to je papír?

Ano. Ve společnosti studentů Hotelové školy jsem absolvoval barmanský kurz. Byla to pro mě taková pojistka, co kdyby někdy někdo ten papír chtěl.

Slavíte letos dvacáté výročí baru. Jeho styl je v mnohém unikátní. Kuba?

Styl a barovou kulturu Osy jsme budovali velmi dlouho. Čím víc byly míchané drinky trendové, tím víc si toho začali všímat i distributoři alkoholu, takže naše současná nabídka rumů čítá několik stovek položek. Výborně spolupracujeme například s firmou Jan Becher - Pernod Ricard, distiributorem Havana Club rumu. A kubánská tematika celý bar prostupuje. Lidem se to líbí a mně taky.

Kam chcete bar dál posunout?

Bude zajímavé, jaký bude za dalších dvacet let. Jeden velký posun je ale doslova za dveřmi. Majitel nemovitosti chce do objektu investovat. Nad současným barem je prostor, ze kterého vybudujeme terasu; ta dosud v OSe chyběla. Uvažuji také o pánském klubu, o takovém odpočinkovém salónu. Nechte se překvapit.

Další články