Zde může být vaše reklama.

Ošetřovatelka ze ZOO Práce se zvířaty je každý den jiná, říká Hana Dostálová

Práce se zvířaty je každý den jiná, říká Hana Dostálová

foto: Vlastimil Blaťák

13. 08. 2019 - 19:00

Autor tohoto rozhovoru zažil naživo krmení mravenečníka velkého poprvé, a zřejmě naposledy v životě. Pro chovatelku cizokrajných zvířat z olomoucké ZOO Hanu Dostálovou se jedná už skoro čtvrt století o vcelku běžnou každodenní událost. I po té době ji ale exotická práce baví a naplňuje. Především je šťastná za odchovyy mláďat u ohrožených zvířat.

Jaké to je, krmit mravenečníka?
Mravenečník velký je nebezpečné zvíře. Právě krmíme dvouletého samce, ale dlouho se už u nás neohřeje, bude odjíždět do jiné ZOO. A nebezpečný skutečně je - má poměrně silné drápy, určené na rozhrabávání mravenišť a termitišť. Když si stoupne na zadní, těmi drápy je pro člověka hodně nebezpečný. V přírodě si troufne i na jaguára. Do jeho výběhu se ani nechodí.

V čem přesně spočívá vaše práce?
Kontroluji každý den zvířata, jejich zdravotní stav. Uklízím po nich, krmím je, a samozřejmě se účastním všemožných akcí, jako jsou dětské tábory, den s ošetřovatelem a komentovaná krmení pro veřejnost.

Kromě mravenečníka, do výběhů za zvířaty chodíte? Za kterými?
Je to různé, zvíře od zvířete. K nebezpečným se samozřejmě nikdy nechodí. Například ke kočkovitým šelmám. Nyní jsme ale u opic kotulů, a za těmi normálně chodím. Jsou malí, třeba kousnou, ale nezabijí.
Zvířata v zoologické zahardě jsou divoká, nebo ochočená? Nechají se pohladit?
Pohladit se nenechají, jsou to divoká zvířata. Nejsou zvklá na přímý kontakt s člověkem.

Co všechno jedí?
Vajíčka na tvrdo, která vezeme, jsou právě pro kotuly. Je to jejich oběd. Mají ale velmi pestrý jídelníček, převážně se skládá z ovocných a zeleninových salátů. Na oběd dostávají buď vařená vejce, anebo hmyz.

Hmyz? Ten chytáte?
Ne, kupuje se.

Kolik toho sežere takový tygr?
Denně zhruba deset kilo masa i s kostí. Lvi to mají podobné.

Co přesně vás na této práci baví?
Právě ta práce se zvířaty. Každý den přinese něco jiného. Jsem především skutečně ráda za každý úspěšný odchov mláďat, především u zvířat, která jsou v záchranném programu.

Další články